Inhoud Woord vooraf1 Een paalscheiding in Noord-Beveland Adri de Looff2 De crash bij Heinkenszand Mark van den Dries11 Educatievrijwilligers gezocht Lenie Weiten21 Muziekvereniging Euphonia Goes bestaat 125 jaar Vivian Dagevos22 Houten schooltassen Kim Sluijter25 Handkarren Piet van der Maas27 Gevonden in Waarde: een schrift als huishoudboekje uit 1920! Cees van den Bovenkamp29 Herhaling activiteiten Hanny Louisse32 Foto's activiteiten33 Lezing door prof. Han Leune over het fort Sint Martijn op Hoogerwerf35 Digitale nieuwsbrief Gemeentearchief Goes36 Reacties van lezers36 Hoefijzers brengen niet altijd geluk... Paul Harthoorn37 Flottweg40 Licht: De Coöperatieve Vereniging voor Elektrische Centrale Verlichting te Nieuwdorp en Omgeving Hans van Dam41 Stoppen met slopen, leer te bewaren O.W. Hoogerhuis45 Boekindruk: Terrible Victory Frank de Klerk47 Woord vooraf Deze Spuije beginnen we op Noord-Beveland, waar in 1774 een paal werd opgericht op het erf van de Torenhoeve. De oprichting had te maken met het vaststellen van de grens tussen enkele ambachtsheerlijkheden op het eiland. Door overstromingen en daarop volgende inpolderingen was het steeds weer nodig om de juiste scheidslijnen vast te stellen. Ingewikkelde eigendoms verhoudingen zorgden ervoor dat het een proces van jaren was voordat men het eens was over de juiste limieten, zoals Adri de Looff beschrijft. Op 18 september 1944 stortte in de buurt van Heinkenszand, bij de Brilletjes, een geallieerde bommenwerper neer. De dag daarvoor was operatie Market Garden van start gegaan. Dit was een plan van de geallieerden om door middel van de grootste luchtlandingsoperatie ooit, de bruggen over de belangrijkste rivieren te veroveren. Een van de bommenwerpers die mee vloog in deze enorme operatie was de Feathered Injun, een viermotorige B-24H Liberator die gevlogen werd door de Amerikaanse crew van piloot Jim Gerow. Problemen met de motoren en beschietingen met luchtafweergeschut vanuit Eindewege, maakten dat het vliegtuig de thuis basis niet meer zou bereiken. Sommige bemanningsleden kwamen bij het neerstorten om het leven, anderen werden gevangengenomen en twee van hen werden door een verzetsgroep uit Heinkenszand, onder leiding van dokter Kees Griep, in veiligheid gebracht. Over deze gebeur tenis schreef Mark van den Dries een boek en voor de Spuije een boeiende bijdrage. Tegen het einde van de voorafgaande Wereldoorlog, op 21 augustus 1918, werd in Nieuwdorp een coöperatie opgericht die als doel had het dorp van elektriciteit te voorzien. Er bleek vol doende vraag naar stroom en in 1921 waren er ongeveer 250 lichtpunten in het dorp, vertelt Hans van Dam. Verder in deze Spuije onder andere bijdragen van Kim Sluijter over houten schooltassen, van Piet van der Maas over handkarren en Cees van den Bovenkamp schrijft over twee opmerke lijke vondsten tussen het oud papier in Waarde. We hopen dat u deze zomer veel genoegen zult beleven aan het lezen van ons blad. De redactie 1

De Spuije | 2012 | | pagina 3