Afb. 2. De plaats waar de eerste bebouwing in 's-Heerenhoek ontstond rond 1620. (Uit: Jan de Ruiter, 's-Heerenhoek, dorp tussen slicken en blieken. Collectie J. Stokx.) Drie' gevierd had en urolijckheijt bedreven had. Op verzoek van 'vrienden', lees fami lie, van Jan Heijndrickssen werd Marinis onderzocht door mr. Carel, een chirurgijn uit Goes en mr. Cornelis Abels de chirur gijn van Heinkenszand. Die zeiden dat zij de woonde hebben bevonden niet doodelijck te zijne. In de acte stond echter eerst doode lijck, dat doorgestreept is en waar boven ge schreven is niet doodelijck. Die verklaring was op 10 juni. Maar Marinis is wel degelijk overleden. Jan Heijndrickssen werd gevan gen genomen en naar Middelburg gevoerd. Maar het zat de Nullis'en niet lekker. Op 13 augustus gingen Neelken Barents, de we duwe van Marinis Corneliss Nullis, in zijn leven herbergier tot Calenshoeck, Maeijken Nullis de moeder van de overledene en Cor nelis en Jan Cornelissen Nullis, broers van Marinis, naar de schepenen van Heinkens zand omdat ze gehoord hadden dat Jan He ijndrickssen in gevangenschap zat en in het dorp het gerucht ging dat Marinis aan de steekwond was overleden. Zij voelden zich bezwaard, omdat zij voelden dat Marinis zelf ook schuld had aan het gebeuren. Willende daer oversulcxs door deses aende Edele Heren Rechteren gebeden hebben voor zo veel als zij altesamen tot voordele van den gevangenen comen) ofte mogen hem daerover aenden lijve niet te straffen, maer hem te relacxseeren van zijn aprentie. Drie dagen later, op 16 augus tus, vroeg Davit Geertssen, molenaar, de oom van Jan Heijndrickssen aan de eerder genoemde Joos Joossen, Cornelis Polderdijck en Leunken Hubrechts, de vrouw van Chris- tiaan Janse Duvenee of ze voor de schepenen van Heinkenszand een verklaring wilden af leggen over het gebeurde. De volgende dag legden ook Jan Joossen (24 jaar) en Marinis Joossen (20 jaar) een ver klaring af dat zij samen met Jan Pover en Marinis Corneliss Nullis met hoefijzers had den gespeeld en dat zij daarbij met zijn al len 23 of 24 kannen bier gedronken hadden. Marinis scheen toen nauwelijks last te heb ben van zijn steekwond en had zelfs gezegd: als ick noch 2 a 3 pinten zal gedroncken heb ben, zo zalt al genesen zijn. Op 19 augustus ging Jan Claessen Spellemaker (29 jaar), 38

De Spuije | 2012 | | pagina 42