Afb. 2. De Ring te Nieuwdorp met elektriciteitsmast. Collectie H. van Dam.) meer dan één lichtpunt in de woonkamer waarvoor ze 0,75 0,34) betaalden. Een tweede lichtpunt kostte wekelijks 1,10, daarna ging de berekening verder met 1,00 startkosten plus 10 cent voor ieder lichtpunt. J. J. de Jager die elf lichtpunten had betaalde wekelijks 2,10. De gebruikte lampen mochten niet te zwaar zijn om overbelasting van het net werk te voorkomen. Het gebeurde wel dat de mensen een zwaardere lamp in de fit ting draaiden zodat ze meer licht kregen. Als dokter Gelderblom, die in verband met zijn werk regelmatig bij de mensen over de vloer kwam dat zag, kon het gebeuren dat de mensen 15 cent boete moesten betalen. De motor ging alleen aan als het nodig was. 's Morgens vanaf zes uur totdat het licht werd en 's avonds - behoudens bij lichte maan - tot tien uur. In de winter had je dus meer licht voor je geld. Vlak voor het stoppen van de motor zo rond vijf voor tien werd het licht even gedimd ten teken dat het bijna gedaan was. Mechiel pienkt, me motte ni bedde, werd dan gezegd.1) De 'nachtbrakers' staken vervolgens de petro- Blijkens akte. den 21 Augustus 1918 voor den ondergetekende verleden is opgericht de Coöperatieve Yereeniging voor Electrische Centrale Verlichting te Nieuwdorp eu Omgeving, gevestigd te Nieuwedorp, gemeente 's Heer Arendskerke. De akte is tn haar geheel geplaatst ut het bijvoegsel tot de Nederlandsclie Staatscourant van de 27 September 1918 no 226 onder doorlopend nummer 5480 JOH. PILAAR den getransporteerd. Het aanzicht van het dorp veranderde er behoorlijk door. Gezien de kosten die er mee gemoeid waren hadden de meeste mensen niet Afb. 3. Advertentie naar aanleiding van de oprichting van de Coöperatie. (Kranten bank Zeeland.) 42

De Spuije | 2012 | | pagina 46