De aanschaf van de nieuwe motor had een aanzienlijk aanslag op het eigen ver mogen van de Coöperatie gedaan. Daarom besloot men in 1926 in contact te treden met de PZEM om de gehele instal latie over te doen. De PZEM had hier wel oren naar en niet veel later werd het transformatorhuisje op de Lewedijk geplaatst. Dat betekende niet 'eind goed al goed' voor de Coöpe ratie, omdat de PZEM niet alle schulden van de Coöpe ratie wilde overnemen. Die schulden bedroegen onder tussen al meer dan driedui zend gulden. De gemeente 's-Heer Arendskerke die in onderhandeling was met de PZEM om de gehele gemeente te voorzien van elektrici teit nam dit mee in de onderhandelingen. Toen in augustus 1927 werd besloten om in zee te gaan met de PZEM stond als voorwaarde vermeld dat een bevredigende oplossing voor de problemen met de Coöpe ratie moest worden gevonden.3) Die oplossing werd niet direct gevonden. Afb. 5. Blikseminslag te Nieuwdorp, mei 1921. (Krantenbank Zeeland.) Afb. 6. Transformatorhuisje van de PZEM. (Foto H. van Dam.) De Coöperatie zag steeds meer mensen overstappen naar de PZEM met een tekort dat er niet minder op werd. Nadat in december 1929 de gemeente 's-Heer Arendskerke zich aansloot op het laag spanningsnet van de PZEM en daarmee de eerste Zuid-Bevelandsche plattelands gemeente was die van elektriciteit werd voorzien, was er nog steeds geen oplossing voor de problemen in Nieuwdorp.4) De Coö peratie besloot ten einde raad een beroep te doen op de gemeente. De gemeenteraad besloot in augustus 1930 tot een bijdrage van 2.000,-. De Coöpera tie moest zelf de rest ophoesten. Op 31 juli 1931 nam de PZEM de installatie officieel over. Nieuwdoip. Donderdagmiddag woede hier een hevig onweer. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in o.a. bij A.K. waai' de schoorsteen geheel werd weggeslagen en bij J.K. waar de bliksem door de schoorsteen binnenkwam zoodat het huis vol rook stond echter zonder brand te veroorzaken. Ook bij A. van A. sloeg de bliksem door den schoorsteen. Bij J. D. brak de electrische geleiding, terwijl bii vele personen de electrische lampjes aangingen waardoor veel lampjes vernield werden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Bronnen: J.G. Polderdijk, 25 jaar dorpsraad. Gemeentearchief Goes, Archief gemeente 's-Heer Arends kerke. Archief familie Gelderblom. Krantenbank Zeeuwse Bibliotheek. Noten: 1. pienkt knipoogt. 2. Ko Steketee, Eet nooit woste, Kruiningen, 1984. 3. Goesche Courant, 8-8-1927. 4. Goesche Courant, 2-12-1929. 44

De Spuije | 2012 | | pagina 48