Stoppen met slopen, leer te bewaren O.W. Hoogerhuis, namens de redactie Afb. 1. De travalje bij 'Hof Welgelegen'. (Foto's: Frank de Klerk.) Ons redactielid Frank de Klerk trof bij een bezoekje aan 'Hof Welgelegen', gelegen aan het Pykeswegje 3 te Goes, een travalje aan. Deze stond aan de achterzijde van de schuur op het erf. Het 'Hof Welgelegen' ver loor enkele jaren geleden zijn agrarische bestemming. ABC Vastgoed uit Arnhem kocht deze boerderij en het geheel is nu ingericht als verkoopcentrum van deze projectontwikkelaar in de Goese wijk Aria. De binnenzijde van het woongedeelte en de schuur zijn de afgelopen periode gemoder niseerd. Een deel van het vroegere woon huis wordt nu als kantoor gebruikt en er is een publieksruimte waar een maquette van de nieuwe wijk Aria is geplaatst en waar allerlei bouwmaterialen tentoonge steld worden. Aan de buitenzijde van deze hofstede zijn tot dusverre slechts beperkte herstelwerkzaamheden uitgevoerd. Deze onverwacht aangetroffen travalje is een mooie vondst. Wie echter kijkt naar de afbeelding slaat de schrik om het hart. Er is weinig fantasie voor nodig om te beseffen dat deze travalje zich in een kwetsbare posi tie bevindt. De presentatietableaus met de verschillende tegelsoorten zijn nog (net) niet aan de travalje zelf vastgemaakt, maar bij het plaatsen van nieuwe tableaus met tegels zou dit zo maar het geval kunnen zijn. Tijdens onze gedachtewisseling hierover stelden Frank en ik vast dat deze travalje een aanwijzing zou kunnen zijn voor het verschijnsel dat grote hofstedes vroeger een eigen travalje bezaten. Een travalje kon betrekkelijk snel worden gemaakt, maar kon ook door slecht onderhoud weer snel verdwijnen. Een mogelijkheid is dat men op 'Hof Welgelegen' voor de vele paarden die regelmatig moesten worden 45

De Spuije | 2012 | | pagina 49