Een paalscheiding in Noord-Beveland Adri de Looff De Nassause Domeinraad (NDR) was het bestuurscollege, dat de domeinen van de familie Oranje-Nassau beheerde. De goederen lagen in de Republiek, maar ook in Duitsland, Luxemburg en Frankrijk. In dit artikel gaat het specifiek over Noord- Beveland. Deze goederen werden via huwelijk achtereenvolgens ingebracht door de families van Borssele en van Egmond. Een groot deel van het archiefmateriaal betreft correspondentie met de rentmeester. Bovendien vormen zijn jaarlijkse rekeningen een omvangrijke bron. Het archief bevindt zich in het Nationaal Archief in Den Haag. In de noordoosthoek van de Geersdijkpolder, op het erf van de Torenhoeve, staat nog steeds een stenen paal, die ons eraan herinnert dat daar de kerktoren van Oud-Wissenkerke stond. Was men er destijds zo op gebrand om de exacte plaats van samenkomst der gelovigen vast te leggen? Om die reden is de paal zeker niet opgericht. Waarom men het wèl deed, was in 1774 ook voor de betrokkenen niet zo duidelijk meer. Het heeft in ieder geval alles te maken met een limiet- of paalscheiding (grens). In dit verhaal betreft het de limietscheiding tussen de ambachtsheerlijkheden van enerzijds Geersdijk en Wissenkerke en anderzijds Orisant. Laten we aan de hand van archiefmateriaal, voor het merendeel afkomstig van de Nassause Domeinen en voor een geringer deel van de Ambachtsheerlijkheid Geersdijk en Wissenkerke, proberen het spoor te volgen. Na de eerste bedijking in 1598 zag het eiland er niet meer uit zoals voor de overstroming van 1530. Men kon plaats en grootte van de ambachtsheerlijkheden uit vroeger tijden niet klakkeloos kopiëren. De opwas van de schorren was deels volgens een nieuw patroon verlopen. Er moesten nieuwe grenzen worden gesteld om ieders 'gerechtigheid' te waarborgen. Bij de bedijking van de Oud-Noord- Bevelandpolder heeft men achteraf nog lang gediscussieerd over de juiste grenzen van de ambachten. Afb. 1-2. Paal op het erf van de Torenhoeve. (Foto's A. de Looff.) 2

De Spuije | 2012 | | pagina 4