Boekindruk: Terrible Victory Mark Zuelke, Terrible Victory, First Cana dian Army and the Scheldt Estuary Cam paign: September 13 - November 6, 1944 (de opmars van het Eerste Canadese leger en de campagne in het Scheldegebied van 13 september - 16 november 1944). ISBN 978-1-55365-404-9, 576 pagina's, Vancou ver Totonto, 2007. Terrible Victory, door Mark Zuehlke, heeft als subtitel (vertaald): de opmars van het Eerste Canadese leger en de campagne in het Scheldegebied van 13 september - 6 november 1944. Dan weet de gemiddelde geïnteresseerde in de geschiedenis meteen waar dit boek over gaat: de moeizame en veel mensenlevens vergende opmars van de Canadezen door Noord-België, Noord- Brabant en Zeeland om de Westerschelde en Antwerpen in geallieerde handen te krijgen. Zuehlke is in zijn eigen land een gerenommeerd historicus, die diverse publicaties over de verrichtingen van de Canadese legers in de Tweede Wereld oorlog op zijn naam heeft staan. Zuehlke beschrijft in chro nologische volgorde de marsroute van zijn landgenoten. De Canadezen zijn erbij op D-Day, en vormen een onderdeel van de geallieerde legers die naar Duitsland zul len optrekken. Hun opmars leidt naar Antwerpen, waar ze pas op de plaats moeten maken. Hier wordt kostbare tijd verloren, als de mislukte aanval op Arnhem plaatsvindt. De Duitsers in België, Zeeuws-Vlaanderen en Brabant krijgen de tijd om zich te herpakken. Ze leggen op de voor hen meest gunstige plaatsen verdedi gingslinies aan, en hun troepen worden tot op het bot gemotiveerd om tot de laatste man stand te houden. Als de Canadezen na het mislukken van De Slag rond Arnhem de opdracht krijgen om alsnog de Wester schelde en Antwerpen vrij van de Duitsers te maken, wacht hen een hell of a job. Afb. 1. Omslag van het boek Zodra Zuehlke zich al schrijvend tussen de manschappen van het Canadese Eerste Leger voegt, neemt hij de lezer mee op deze moeilijke onderneming. Hij citeert uit aller lei dagrapporten van de onderdelen, noemt deze en gene soldaat en hogere in rang bij naam, hun leeftijd, en hun eventueel sneuvelen of gewond raken. Ook de nieuwe gevechtsvoertuigen die in de strijd wor den geworpen krijgen een karakterisering van hun doeltreffend heid, zoals de vlam menwerpers die aan de Belgische kanalen worden ingezet. De legerleiding die lang niet altijd oog heeft voor de praktijk van het oorlogvoeren en daardoor soms men senlevens verpilt, spaart hij niet. Ook de matige opleiding van de gemiddelde Canadese soldaat wordt beschreven. Door de enorme sterftecijfers moe ten steeds slechter voorbereide Cana dese jongens naar het front. Als zij te maken krijgen met 47 FIRST CANADIAN ARMY AND THE SCHELDT ESTUARY CAMPAIGN SEPTEMBER I3-N0VEMBER 6, 1944

De Spuije | 2012 | | pagina 51