Duitsers die fanatiek met de moed der wanhoop vechten, is het niet hun gevechts- waarde, maar vooral de vuurkracht van de Canadezen die uiteindelijk de doorslag geeft. Met taaie verdedigingsacties, veelal met sluipschutters en allerlei booby-traps, weten de Duitsers de opmars naar Zuid- Beveland wekenlang tegen te houden. De beschrijving van de verovering van Woens- drecht, die dagenlang duurt, is aangrij pend. Dan staan de bevrijders gereed om de Kreekrakdam over te steken. Operatie Vitality staat nu op het programma. Door het onder water zetten van land in het oosten van Zuid-Beveland is het haast ondoenlijk om met pantservoertuigen op te trekken. De Canadezen wacht in dat mie zerige najaar van 1944 een opmars te voet door dit zompige terrein, waar sluipschut ters een onvoorzichtigheid van de aanval lers meteen afstraffen met een dodelijk schot. De poging om met pantservoertuigen en tanks de Kreekrakdam over te steken mislukt. Duits anti-tankgeschut schakelt de eerste voertuigen uit. Te voet trekken de Canadezen Zuid-Beveland in. Korte tijd later zal een amfibische operatie van de geallieerden vanuit Terneuzen de Beve- landse dorpen Baarland en Ellewoutsdijk bereiken. Bovendien begint dan de aanval op Walcheren. Aan de verovering van de Sloedam, The damned causeway, wordt een afzonderlijk, gruwelijk hoofdstuk gewijd. Het boek van Zuehlke is alleen in het Engels verkrijgbaar. Het wachten is op een Nederlandse vertaling, die ook voor de andere boeken van de schrijver gewenst is. Frank de Klerk 48 ^WSCHGEAg?

De Spuije | 2012 | | pagina 52