^rv - Afb. 6. Ontstaan polders, 1658. (Uit: De Bruin en Wilderom, Noord-Beveland, figuur 64.) want de griffier van de Nassause Domeinraad raad notuleerde: De rentmeester Nebbens heeft niet kunnen begreypen wat connexie deezen Toorn of derzelver plaatsing heeft kunnen hebben op de voorsz: differenten, dewijl deezen Toorn nog geen 6 jaeren geleeden afgebrooken zijnde, derzelve precise legging nog in langen tijd niet duyster of tweyfelagtig kan worden gemaakt. De finale schikking In de vergadering van de NDR op 3 december 1771 werd besloten om Jacob Nebbens te autoriseren om met de ambachtsheren van Wissenkerke in conferentie te treden over het geschil wegens de limietscheiding van het schor en tot een finale schikking te komen. Ook de heren van Wissenkerke gaven in hun vergadering aan door middel van een vrindelijke conferentie tot een onderlinge schikking en bepaling van de limietscheiding te willen komen. Beide partijen beseften dat het geschil veroorzaakt door de 'onnaspeurbaarheid' van het Faal op een andere manier opgelost moest worden. De finale schikking kwam op 22 mei 1772 in Wissenkerke. Namens het ambacht van Wissenkerke enz. waren aanwezig de heren J.P. van de Brande, Danker Amijs en Corn, de Jonge. Namens het ambacht van Orisant de heren Jacob Nebbens en J.W. Parker. De belangrijkste punten uit de overeenkomst zijn: 1) Bij de verdeling van de binnengedijkte schorren zal eerst het toekomende deel van het ambacht Weele en Vliet worden afgemeten volgens de wel bekende limietscheidingen in de Thoornpolder, maar dan verder doorgetrokken. De overblijvende gemeten worden ieder voor de helft verdeeld onder de ambachtsheren van Geersdijk en Wissenkerke enerzijds en de ambachtsheren van Orisant anderzijds. 2In de nieuwe polder komt een scheidweg in noord-zuid richting, die de polder zodanig verdeeld, dat ieders afgemeten gemetgetallen aan weerszijden van die weg komen te liggen. Het aandeel van Wissenkerke aan de westzijde en het aandeel van Orisant aan de oostzijde. 3) Dat de dijken, schorren en accressen nu zijnde (ten noorden van de Sophiapolder), of in het vervolg komende, door de respectieve ambachten zullen worden genoten ieder op zijn aangewezen deel van de limietscheiding, op het midden van de scheidweg en in een rechte lijn te raaien, ten diepe toe. In haar vergadering van 8 juli ging de NDR akkoord met bovengenoemd conceptcontract. Toch waren ze een paar dagen later weer gaan twijfelen aan de goede bedoelingen van de heren van Wissenkerke. Zij stelden per 13 juli een nieuwe resolutie op voor het geval de andere partij zich bedacht zou hebben en toch meer dan de helft van de polder wilde hebben, of minder dan de helft van de kosten zouden willen betalen. Dit laatste is een veronderstelling, gereconstrueerd uit de reactie van Jacob Nebbens, want het stuk ontbreekt in de archieven. Deze resolutie is pas op 30 juli, dus na de vergadering, bij Nebbens bezorgd. De heer Parker had echter wel een kopie van deze resolutie vóór de vergadering in zijn bezit. Maar de heren van Wissenkerke bleken 1658 ouwe, lack oud >ak 1657 wissen kark< polder 1652 Fig. 64 7

De Spuije | 2012 | | pagina 9