during onnodig acht de 'Middelburgsche Courant' in haar berichtgeving te betrek ken, dan zullen wij voortaan aan de actie voor een brugv er binding tusschen Zuid- en Noord-Beveland niet de minste aandacht meer kunnen schenken. Het comité was dus gewaarschuwd.4' In de krant van 3 oktober 1933 werd de werkwijze van de veerdienst aan de kaak gesteld: Tussen de tijden van afvaart lag een lange pauze, vooral op zondag. Kwam men te laat voor de boot van 10.15 uur dan moest men wachten tot 12.30 uur. Na 12.30 uur te laat komend, tot 15.15 uur. In de winter kon niemand na 21.00 uur nog op of van Noord-Beveland komen. Alleen voor de kapitale som van 10,- maakte men een extra vaart. Bij een spoedoperatie waarbij men naar Goes gebracht moest worden kon een menschenleven er van afhangen. Toch waren sommige Noord-Bevelanders wat huiverig tegenover het idee dat ze in de toekomst geen eilandbewoners meer zouden zijn. Ze zagen allerlei zwarte kraaien op de Noord-Bevelandse wegen rondvliegen, die niet alleen de welvaart van het eiland zouden wegpikken, doch ook zoveel onheil en narigheden zouden aanbrengen, dat de zalige rust, waarin de eilandbewoners tot dan toe verkeerden, voorgoed van de baan zou zijn.5' Op 29 september 1933 vergaderde het comité in de 'Stadswijnkelder' te Kortgene. De bespreking met het college van GS op de steiger was aan de orde. Deze bespreking had tot gevolg dat het college toezegde: een uniform tarief voor het overzetten van auto's, een latere boot verbinding en een verlaging van het tarief voor landbouwproducten. Ook was het col lege bereid 25 procent bij te dragen in de kosten van het onderzoek naar een brug- verbinding, begroot op 5.000,-. Bij een latere bespreking op 6 oktober ver klaarden Gedeputeerde Staten zich bereid de geheele kosten van het onderzoek der Afb. 2. Tekening door Kees van Boven uit een pamflet ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zandkreekdam. 13 ZANDKREEK0VERBRUG01N0 I iEEEKEt Da Noord-Bavalandsa brug komt er niet hopen, en zeggen, verschillende Noord-Bevelanders. Wij hebben altijd nog gevaren, en dat moe ten we maar blijven doen. Onze zaken gaan kapot en dieven en moordenaars hebben vrije toe gang tot ons eiland. Dat zegt S prooent van de bevolking. SITUATIE Cliché welwillend algeslaan door de „Middelburgsche Courant". Da Noord-Bevelandae brug moal er komen hopen, en zeggen, vele Noord-Bevelanders. Wij zijn altijd nog opgesloten geweest. We kunnen dan onze goederen veel vlugger en goedkoper thuiskrijgen. De veilingen zijn door ons te berei ken. Het geeft arbeid aan velen. Moet een der onzen voor een spoedgeval naar een ziekenhuis, de weg is open. Geen gehaast en gejakker meer. Noord-Beveland uit zijn isolement! Dat zegt 95 procent van de bevolking.

De Spuije | 2013 | | pagina 15