I Afb. 1. Schoolplaat voorstellende de Aankomst van Willem I te Scheveningen, 1813, door Johan Herman Isings. (Collectie Haags Gemeentearchief.) poncher Sedlnitsky's uitgestrekte bezit tingen in westelijk Zuid-Beveland en in de Zak, rond Wolphaartsdijk, in Walche ren rond Middelburg en St. Joosland, in Zeeuws-Vlaanderen rond Aardenburg en Axel plus een aandeel in de ambachts heerlijkheid van Kats. Via vererving komen de Zeeuwse bezittingen midden negentiende eeuw terecht bij Hendrik George de Perponcher en zijn zoons. Hen drik George zal zich waarschijnlijk niet actief met het beheer hebben beziggehou den. Hendrik George (Den Haag, 19 mei 1771-Dresden, 29 november 1856) was adjudant van koning Willem I, de erfprins die hij samen met Jacob Fagel naar het vrije Nederland begeleidde op 30 november 1813. Hij werd door de koning tot graaf ver heven vanwege zijn militaire verdien sten tijdens de aanloop naar de Slag bij Waterloo. In 1814 werd Hendrik George namens het koninkrijk der Nederlanden aangesteld als gezant bij het Pruisische hof. Hij vestigde zich vervolgens definitief in Duitsland. Zijn zoons verwierven in de negentiende eeuw invloedrijke posities aan het Pruisische keizerlijke hof. Tevens verkregen ze aanzienlijke bezittingen in Pommeren. De familiegeschiedenis ademt Europese geschiedenis, via de Europese godsdienst oorlogen, het ontstaan van de Republiek der Verenigde Nederlanden en de val van Napoleon in Waterloo tot de bloei van het Duitse keizerrijk en dat alles via een innige band met Zeeland. 24

De Spuije | 2013 | | pagina 26