Inhoud Woord vooraf1 J. Torbijn in Goes, een regionale uitgever Jan Spoorenberg en Henk Voskuilen2 Geen brug voor Noord-Beveland Frans Dees11 De 'Europese' familie de Perponcher Sedlnitsky en hun band met Zeeland Marian Lenshoek23 Reijnier de Muynck Persoonlijk Cees van den Bovenkamp25 Behangselschilderingen in het pand Grote Martkt 17, te Goes Kim Sluijter27 Begraven buiten de stadswallen Frits de Kaart30 De aanleg van het licht in ons dorp Kees Rentmeester40 Activiteiten t/m 15 maart 2014 (herhaling)41 Reacties van lezers zoekplaatje42 Zoekplaatjes44 Boekindruk: Door Eendracht Bloeiend O.W. Hoogerhuis45 Geloot voor Napoleon Hugo de Potter47 Veldnaam gezocht48 Woord vooraf Deze Spuije beginnen we met een artikel over een bijzondere Goese uitgever: Jacob Torbijn. Geen uitgever van boeken, maar van ansichtkaarten. Een deel daarvan werd ingekocht, voor andere kaarten werden afbeeldingen door fotografen buiten het bedrijf gemaakt. Ook Jacob zelf en later zijn zoon Jan maakten foto's die op kaart werden gepubliceerd. Jan Spoorenberg en Henk Voskuilen beschrijven de opkomst en ondergang van dit bijzondere bedrijf. Voor het tweede artikel gaan we naar Noord-Beveland. In de periode die in deze bijdrage centraal staat, de jaren voor de Tweede Wereldoorlog, moest dat met de boot want, zoals Frans Dees vertelt, er was toen nog geen brug. Voor velen was het een lang gekoesterde wens om een vaste oeververbinding te krijgen tussen de beide Bevelanden. Anderen waren meer bevreesd voor het mogelijke onheil dat een dergelijke gemakkelijke toegang tot het eiland met zich mee zou kunnen brengen. De voorstanders wonnen, er zou een brug komen. Helaas zorgden onvoorziene omstandigheden er voor dat het lang zou duren voor de plan nen daadwerkelijk gerealiseerd werden. Kim Sluijter neemt ons deze keer mee naar de 'Korenbeurs'. In dit monumentale gebouw heeft een aantal behangselschilderingen gehangen. Die zijn helaas verdwenen, maar toch valt er heel wat te vertellen over de vroegere inrichting van het gebouw en de context waar binnen deze wandversiering functioneerde. Ook in het volgende artikel blijven we in Goes en bij zijn bewoners, althans de overleden Goesenaren. Frits de Kaart heeft zich verdiept in het ontstaan en de groei van de in 1829 geopende begraafplaats in de Goese Polder. In deze bijdrage lezen we over de totstandko ming en de inrichting van de nieuwe begraafplaats en zien we dat overledenen uit vele reli gies hier tegenwoordig hun laatste rustplaats vinden. In de Spuije aflevering 86, zomer 2012, hadden we een artikel van Hans van Dam over de komst van de elektriciteit in Nieuwdorp. Dit was echter een zaak die in ieder dorp speelde. Kees Rentmeester belicht de kwestie vanuit 's-Heerenhoeks perspectief. Met vaste rubrieken als reacties van lezers, zoekplaatjes (veel nuttige informatie als reactie op die in de vorige Spuije!) en boekindrukken ronden we deze Spuije af. We wensen onze lezers er veel plezier mee. De redactie 1

De Spuije | 2013 | | pagina 3