aandacht. Het publiek probeerde men zo veel mogelijk een inkijkje te geven in de bedrijvigheid van de fruitteeltsector. De veiling was een niet onbelangrijke werk- verschaffer. In het midden van de dertiger jaren werd de eerste fruitteelttentoonstel ling in Goes gehouden. Grote problemen ontstonden bij de Goese veiling tijdens deTweede Wereldoorlog: ver duistering van gebouwen, tekort aan ben zine en vordering van gebouwen door de bezetter. Veel regelgeving werd in het leven geroepen om zwarthandel tegen te gaan. Wel positief was dat de prijzen stegen. Na de bevrijding van Zuid-Beveland in 1944 werden tijdelijk geallieerde militairen in het veilinggebouw gelegerd. Achtereenvolgens volgt in dit hoofdstuk een bespreking van de veilingen te Kapelle- Biezelinge, Krabbendijke, Terneuzen, Middelburg, Vlissingen, Tholen, Zierikzee, Haamstede en als laatste de minst bekende te Kruiningen-Yerseke. Een originele invalshoek van De Jonge in dit boek is om een aantal mensen van de veiling te inter viewen: een veilingbestuurder, een fruit teler en een lading- en keurmeester. Deze gesprekken bevatten interessante informa tie uit de eerste hand over het functioneren van het veilingwezen. Een ruime plaats in het boek is ingeruimd voor de veilingfusies. Veranderende eco nomische omstandigheden, teeltverande ringen, loonkostenstijgingen en de fruit teeltcrisis van 1970 maakte samenwerking tussen de veilingen onontkoombaar. Vanaf 1965 verschenen dikke rapporten om tot één Zeeuwse veilingorganisatie te komen. Herhaaldelijk zaten de veelal moeizame besprekingen tussen de fusiepartners muurvast. Veel pogingen mislukten dan ook. Uiteindelijk besloten op 15 juli 1985 de veilingen van Goes, Kapelle, Terneuzen en Krabbendijke tot een fusie. Vrij snel diende zich een nieuwe fusieronde aan met de Zuidhollandse veiling in Barendrecht. In 1991 ontstond de Coöperatieve Groente- en Fruitveiling Holland-Zeeland (CHZ) B.A. Dit was echter niet de laatste fusiestap. In juli 1996 sloot de CHZ zich aan bij de Ver enigde Tuinbouwveiling Nederland (VTN) of The Greenery. Het onderzoek van De Jonge besluit met een aantal onderwerpen die in een klein hoofdstuk zijn ondergebracht. Onder meer komt aan de orde de veiling in de Eerste en Tweede Wereldoorlog, de crisis van de jaren dertig, de inundatie in 1944, de fruitteelt- crisis omstreeks 1970, de veilingconcen tratie, de bewaring en koeling van fruit en het Goese fruitcorso. Wellicht was het uit oogpunt van compositie beter geweest om deze onderwerpen chronologisch in de voor gaande hoofdstukken onder te brengen. Tot besluit. Het is een goede zaak dat Jan de Jonge de historische ontwikkeling van deze belangrijke bedrijfstak in onze provin cie onder de loep heeft genomen. De veran deringen in de veilingorganisatie zijn in de vorige eeuw onvoorstelbaar groot geweest. Het boek is met een kleurenomslag fraai vormgegeven. Het bevat informatieve tabellen en het is voorzien van goed geko zen afbeeldingen. Een aanwinst voor de Zeeuwse geschiedenis. O.W. Hoogerhuis 46

De Spuije | 2013 | | pagina 48