J. Torbijn in Goes, een regionale uitgever Jan Spoorenberg en Henk Voskuilen Jacob Torbijn (geboren 1892) begon zijn loopbaan als kleermaker, maar dat vak bleek hem niet te liggen.* Daarvoor was hij teveel een handelsman. Al snel begon hij daarom onder de naam J. Torbijn jr. een winkeltje in papierwaren en schrijf behoeften. Volgens zijn eigen opgave bij het Handelsregister zou dat in 1911 zijn geweest. Niet lang daarna breidde hij zijn zaak uit met een groothandel. Toen hij in 1912 trouwde, noemde hij zich handels reiziger. Terwijl zijn vrouw in de volgende jaren aandacht aan de winkel schonk, was Jacob voor een deel van de tijd op pad om zijn papierwaren bij andere winkeliers aan de man te brengen. Hij bereisde daar voor heel Zeeland, maar had ook klanten in West-Brabant, tot in Zevenbergen en de buurt van Breda toe. In 1919 noemde hij zich in een advertentie in de Goessche Courant grossier in aanzichtkaarten en adverteerde hij met kantoor- en schrijfbe hoeften, terwijl hij zich verder nog aan prees als speciaal adres voor voordrachten en feestartikelen. Aanvankelijk reisde Jacob veel met de fiets of met de trein of de tram. In die laatste gevallen huurde hij in de plaats van bestemming soms nog een fiets. Maar al voor de oorlog schafte hij een auto aan. De zaken gingen goed. In 1926 verhuisde de winkel van de Lange Vorststraat 39 naar een pand aan de Ganzepoortstraat 22. De groothandel kreeg toen ruimte in een gebouw achter het pand met een eigen ingang aan de nog bestaande parallelstraat die Groene Weidje heet. Afb. 1. Een niet gelopen kaart van Hoogerheide uit 1939. De afgebeelde persoon is Jacob Torbijn. 2

De Spuije | 2013 | | pagina 4