Afb. 3. Pupil in gevechtsuitrusting, Hippolyte Bellange. al of niet vrijwillig de slagvelden bevolkten? Behalve wat algemeenheden zoals, bijvoor beeld, het aantal gesneuvelden, niet veel. De schrijver heeft zich het lot van deze naamlozen aangetrokken. Hij heeft veel onderzoek gedaan, zowel in binnen- als in buitenland. Dat de Franse (militaire) archieven daarbij het belangrijkst waren zal voor iedereen duidelijk zijn. In totaal hebben 274 Bevelanders in het Franse leger gediend, 150 van hen hebben het niet overleefd. Van een beperkt aantal lotelingen waren zoveel gegevens bekend, dat de auteur hun verhaal heeft kunnen uitwerken in een aantal hoofdstukken. Het boek is meer dan een verhaal over een aantal soldaten. Hij heeft hen geplaatst in de gebeurtenissen van die tijd. Hij geeft een uiteenzetting van de staatkundige ontwikkelingen in het gebied dat later het Koninkrijk der Nederlanden zou worden. Veel aandacht wordt besteed aan de oorlo gen van Napoleon. Het boek is een prachtige uitgave, met veel beeldmateriaal. Als je meer wilt weten over die tijd en de lotgevallen van een aantal Bevelanders, is dit boek aan te bevelen. Hugo de Potter Veldnaam gezocht Edmond Planteydt, uit Sinoutskerke, legde ons de volgende vraag voor: Voor de ruilverkaveling van de Poel in de jaren zestig van de vorige eeuw lag midden in de driehoek Nisse - 's-Heer Abtskerke - Sinoutskerke een klein bosje dat bekend stond onder de naam 'Jodenkerkhof'. Ik heb niet kunnen achterhalen waaraan deze plek haar veldnaam ontleende. Wellicht dat een van de lezers van De Spuije daar het antwoord op heeft 48

De Spuije | 2013 | | pagina 50