i Het is niet meer bekend wanneer Jacobs zoons Jan (voluit Jan Marinus Pieter, 1913-1973) en Johan (voluit Johannes Tor- bijn, 1914-2000) hun vader zijn gaan hel pen. Wel weten we dat zij in 1951 in de lei ding werden opgenomen. Het bedrijf werd toen voortgezet onder de naam J. Torbijn. Terwijl Johan vooral de klanten bezocht, verdeelde Jan zijn tijd tussen de winkel en de grossierderij. Zo nodig werkten ook de echtgenoten mee. Jans vrouw bezocht in geval van spoed de klanten van de grossier derij zelfs met de auto. In 1956 werd in het Handelsregister genoteerd, dat het win kelbedrijf een boek- en kantoorboekhandel was, maar blijkbaar was die opgave niet duidelijk genoeg, want er volgde daarna nog een opsomming met feestartikelen, gezelschapsspelen en rolfïlms, terwijl de klanten in de winkel ook nog terecht kon den voor vulpenreparaties. De groothandel verkocht toen school-, schrijf- en tekenbe hoeften, feestartikelen en gezelschapsspe len; blijkbaar waren de prentbriefkaarten onder de schrijfartikelen begrepen. Daar naast bood de firma Torbijn zowel in de winkel als bij de groothandel nog allerlei kerstartikelen en vuurwerk aan. Jacob overleed in 1962, waarna zijn zoons aanvankelijk samen verder gingen. Nadat in 1973 ook Jan Torbijn was overleden, deed de familie de winkel over aan Henk van der Graaf, die de boek- en kantoorboekhandel onder zijn eigen naam voortzette. De enige winkelbediende bleef bij Johan in dienst en ging voortaan helemaal voor de grossierderij werken. Henk had tot dan bedrijven bezocht met kantoorartikelen, -machines en -meu bels en had voor zijn klanten ook het onder houd van de machines verzorgd. Om tijd vrij te maken voor zijn nieuwe zaak verkocht hij een deel van zijn oude onderneming en beperkte hij zijn reizigerswerk tot de verkoop van kantoorartikelen. De winkel verkoop werd voortaan verzorgd door Toni, zijn vrouw. Enkele jaren later sloten Toni en Henk zich aan bij de freelanceketen 'Mijn heer Kees' en verbouwden zij hun winkel. Johan Torbijn zette de groothandel alleen voort. Het lag in de bedoeling dat zijn schoonzoon in de zaak zou komen, of dat Afb. 2. Links het pand Ganzepoortstraat 22 in de huidige situatie. anders zijn medewerker die na enkele jaren zou overnemen. Toen duidelijk werd dat die daar geen van beiden voor voelden, kreeg Henk van der Graaf opnieuw de kans. Na het vertrek van de magazijnme dewerker trad hij in of omstreeks 1977 bij Johan in dienst, waar hij aanvankelijk in het magazijn ging werken en later verte genwoordiger werd. In december 1981 nam hij van Johan de zaak over, die hij voort zette onder de naam H.A.J. van der Graaf v/h Torbijn. De groothandel had toen nog steeds veel kleinere zaken als klant, vooral op de dorpen. Vanaf de jaren negentig namen die door de opkomende concurrentie van het grootwinkelbedrijf snel in aantal af, waardoor Henks klantenkring kromp. Omdat te voorzien was, dat die ontwik keling zou doorgaan, besloot Henk einde 1999 zijn groothandel te staken. Wel bleef hij nog tot einde 2006 ingeschreven in het Handelsregister. 3

De Spuije | 2013 | | pagina 5