Afb. 3. Een kaart van Dishoek uit 1958 met mevrouw M. Torbijn- Reijnhout, de echtgenote van Jan Torbijn, en haar kinderen. De leveranciers van de kaarten Jacob zal waarschijnlijk niet direct prent briefkaarten in zijn assortiment hebben gehad. De vroegst te dateren kaart die wij kennen is pas in 1915 afgestempeld. Als we afgaan op de belijning en het volgnummer van de drukker is die afkomstig geweest van de persen van Reinicke Rubin in Maagdenburg. Die zou tot vermoedelijk de tweede helft van de jaren twintig de vaste leverancier blijven met mooie lichtdruk- kaarten, zowel in zwart-wit als gekleurd. Uit 1917 zagen we ook twee kaarten die geleverd waren door Gebr. Van Straaten in Middelburg, maar deze Zeeuwse druk ker is daarna geen regelmatige leverancier geworden. Het lijkt erop dat Torbijn pas in de tweede helft van de jaren twintig van vaste drukker is gewisseld, want vanaf 1929 zagen we kaarten van een andere fabrikant die daarna veel mooie lichtdruk- kaarten leverde, zowel in bruin-wit, zwart wit als gekleurd en daarnaast ook imita tiefotokaarten (zwart-witte lichtdruk met glanslaag). Ook die nieuwe drukker zal in Duitsland gevestigd zijn geweest, want er zijn van hem een groot aantal kaar ten van Duitse steden en dorpen bekend, maar zijn naam is nog niet bekend. Uit het bovenstaande mogen we overigens niet concluderen dat Torbijn rechtstreeks met de genoemde Duitse drukkers zaken heeft gedaan. Hij kan zijn orders ook heb ben geplaatst bij de Nederlandse agent(en) van die bedrijven. Uit 1939 zagen we een gekleurde klederdrachtkaart in offsetdruk van Nederlands fabrikaat, want daar staat 'Made in Holland' op. Intussen betrok Torbijn zeker al vanaf 1937 zwartwitfotokaarten van Jospé in Arnhem. Dit bekende bedrijf bleef daarna nog lang leverancier, in de jaren zestig ook van bromo-colorkaarten, imitatie-kleuren- fotokaarten dus, en later van kleurenkaar ten in offset. Ook door Vita Nova in Hank werden kleurenkaarten in offset geleverd, mogelijk al voordat Jospé dat kon. Omdat Torbijn niet wilde dat Jospé hiervan op de hoogte kwam, liet hij op de Vita Novakaar- ten een afwijkend logo drukken. Ofschoon Jospé dus de vaste leverancier voor zwart witfotokaarten was, zagen wij uit 1948 der gelijke fotokaarten van DRC in Rotterdam. Later bestelde Torbijn ook zwartwitkaarten bij Emdeeha (De Hond) in Oosterbeek, die de vaste leverancier werd toen Jospé de productie had gestaakt. Henk van der Graaf herinnert zich daarnaast uit de latere tijd zwartwitfotokaarten van Trio in Rotterdam en een enkele keer van Van Leer in Amsterdam. Bij Trio en Van Leer werd vooral besteld als klanten kaarten wensten waarvan deze drukkers de rechten bezaten. Middenjaren zestig kocht Torbijn een ramsjpartij van uitgever Van der Horst in 4

De Spuije | 2013 | | pagina 6