Den Haag. Daarmee had hij een speciale bedoeling. Wij zagen een kaart van rond 1950, maar afgestempeld in 1965 met op de adreszijde een gedrukte tekst waarin de Torbij nklant attent werd gemaakt op het aanstaande bezoek van 'een onzer', van Johan Torbijn dus. Henk van der Graaf herinnert zich, dat het bedrijf nog tot het begin van de jaren tachtig allerlei soorten prentbriefkaarten met een dergelijke tekst liet bedrukken. Het was toen voor Torbijn blijkbaar nog steeds niet gebruikelijk tele fonisch een afspraak te maken voor een vertegenwoordigersbezoek. Bijzonder is ook een serie kaarten die half de jaren 1980 werd uitgegeven met tekenin gen van Zeeuwse klederdrachten. Die waren van de hand van Arie de Wolff, destijds gra fisch ontwerper bij een drukkerij in Goes. Behalve kaarten van eigen foto's, waar de firmanaam of het logo op gedrukt stond, verkocht het bedrijf ook allerlei soorten fantasiekaarten, die als gereed product werden betrokken van de landelijke groot handel. Die zijn echter door het ontbreken van de naam en het logo niet als Torbijn- kaarten te herkennen. Henk van der Graaf liet in zijn tijd behalve bij Vita Nova ook kleurenkaarten drukken bij drukkerij Duerinck in Kloos- terzande. Deze kaarten zijn herkenbaar aan de opdruk DGK (voor Duerinck Van der Graaf Kloosterzande) v/h Torbijn- Goes, of aan de naam Van der Graaf- Deurinck. De vermelding bood voor de drukker vooral het voordeel dat hij zo wat meer bekendheid kreeg in de prent briefkaartenwereld. Later zou hij ook aan andere uitgevers leveren. Een bijzondere vermelding verdienen de molenkaarten die in Kloosterzande van de pers kwamen. Henk van der Graaf heeft kaarten uitge geven van bijna alle Zeeuwse molens, in totaal ongeveer zeventig. Hij had daarvoor de meeste foto's zelf gemaakt. Om meer afwisseling te kunnen bieden aan wenskaarten - de klant werd steeds veelei sender - betrok Henk in de jaren 1992-1994 dit type kaarten van groothandel Weenenk Afb. 7a en 7b. Aankondiging van vertegenwoordigersbezoek op een ramsjkaart van Van der Horst in Den Haag. Snel in Oosterhout en daarna tot onge veer 1999 van Sleding in Lelystad, die in die tijd prentbriefkaarten en wenskaarten van Krüger leverde. Het logo Op de eerste kaarten stond nog geen beeldmerk. De vroegst bekende afbeelding die wij daarvan kennen dateert uit 1916. GOES - GROÖTE MARKT - STADHUIS GOES, datum postmerk. M. Hiermede hebben wij de eer U te berichten dat een onzer U dezer dagen hoopt te bezoeken. 2 Hopende met Uw gewaar- S deerde orders vereerd te zullen worden. S Hoogachtend J. TORBIJN. o 5 7

De Spuije | 2013 | | pagina 9