Afb. 5. Een uit de periode 1640-1660 daterende zgn. betaaltafel, afkomstig uit de parochie-rechtkamer van Wemeldinge. De tafel is persoonlijk eigendom geworden van P. Dekker ten tijde van zijn afscheid als burgemeester in 1902. (Particulier bezit, foto T. Lepoeter-Boes.) zijne Wel Ed. Gestr. aldaer op; en de Am bachtsheer werd, na dat hij zich in de ge melde Stoel geplaetst had, door deze jonge Dochters gedragen langs het Dorp, door de opgerichte Eerepoorten, tot in de Kamer van het Rechthuis Zoo ras de Ambachtsheer in de Kamer van het Rechthuis gedragen was, werden de gewapende Burgers, door den Adjudant, in twee divisien verdeeld die bij beurten, twee aan twee tegelijk, tot verscheide reizen toe, uit hunne Musketten losbrandden. In de Kamer van het Recht huis vergaderden daerop de Schout, de Schepenen, de Kerk- en Armmeesters, en de Predikant, benevens derzelver Vrouwen, om den Ambachtsheer te feliciteren; die allen door zijne Wel Ed. Gestr. in het Rechthuis treffelijk onthaeld werden En buiten het Rechthuis waren vier plaetsen bereid, alwaer de Burgerij bij een kwam om, ter eere van dezen dag, vrolijk te zijn...9) Bijlage 1 Op meerdere plaatsen vond men een her berg met de naam De Swaene. Meestal was dit de voornaamste dorpsherberg waar tevens de parochie-rechtkamer zich be vond en waar het bestuur van de parochie vergaderde. Het is frappant dat precies in de periode dat men in Wemeldinge een nieuwe parochie-rechtkamer in gebruik wilde nemen, er in het dorp het nodige aan de hand was. Wemeldinge speelde namelijk een belangrijke rol in de voorbereiding van de aanval op Goes in de nacht van 16 op 17 mei 1658 door de daar uit zijn functie ont heven baljuw Bartolomeus Dankerts. Op woensdag 22 mei 1658 verklaarde Ma- rinus Laurissen, herbergier in de herberg De Swaene voor de vierschaar te Goes dat te zijnen huize al geruime tijd geleden door Bartolomeus Dankerts een bijeen komst belegd was. Het doel was om huur lingen te ronselen voor de overval op Goes. Verder had Marinus Laurissen zich laten verleiden om mee te gaan naar Kruiningen voor overleg om met geweld Goes binnen te vallen. Uiteraard is het gissen, maar zou de herbergier van De Swaene bij de am bachtsheren en/of het parochiebestuur door zijn optreden in deze zaak uit de gratie zijn geraakt? (Gemeentearchief Goes, RAZE inv.nr. 1710/2, fol. 34 e.v.; G.J. Lepoeter, De machtsgreep van een Goese baljuw, in Historisch jaarboek voor Zuid- en Noord- Beveland no. 11, Goes, 1985, pag. 5-25.) Bijlage 2 Overzicht van de in 1658 gemaakte kosten voor de aankoop, verbouwing en inrichting van de parochie-rechtkamer te Wemel dinge. Opgesteld door de rendant Dignus Mejonck. 'Alsoo bij de Ed. Heeren Ambachtsheren ende haere Ed. gecomitteerden deser paro- chije Wemeldinghe inden jaere 1658 is ge- consenteert ende geoctroijeert, dat bij den Rendant met advijs ende communicatie van haere Ed. soude moghen werden ge- cocht een plaetse omme die te prepareren tot een parochije Rechtkamer, ende sijn tot dien eijnde bij hem rendant uijtgelegt dese naer volgende penningen. Blijct bij ordonnantiën, quijtantiën, etc. 1. Inden eersten betaelt aen Marinus Ma- rinusse Cleermaker den incoop vande earner volgens de leveringhe ende sijne quijtantie dese van 36.10.6. 2. Verteert bij den rendant ende den schout Verburch omme den voorsz. 7

De Spuije | 2013 | | pagina 11