Een nacht vol wonderen in Kapelle Jan Brouwer Het verhaal van de crash van de Engelse Lancaster bij Nieuwdorp in 1945, in de Spuije, aflevering 82, van voorjaar 2011 bracht mij op het idee om het verhaal van de Duitse Dornier die op woningen terecht kwam in Kapelle in 1943 en waarover voor zover ik weet nooit is gepubliceerd, eens nader uit te zoeken en op te schrijven. Ik ben er mij van bewust dat er veel meer te vertellen zou zijn. Indien zich onder de lezers iemand bevindt die zich nog dingen omtrent deze crash kan herinneren of an derzijds over informatie beschikt dan hou ik mij graag aanbevolen. De situatie Januari 1943. Nederland was bijna drie jaren bezet door Nazi-Duitsland. Na de mobilisatie en de inval in 1940 en het wen nen aan de bezetting had het leven weer zijn gewone gang hernomen. Men pastte zich aan de nieuwe situatie aan, zo goed en zo kwaad als mogelijk was, en, met grote tegenzin. Maar de scholen draaiden, de boer molk zijn vee en ploegde het land, veel (klein) fruittelers maakten ongekende prijzen voor hun producten, die op de vei ling werden verhandeld of rechtstreeks van het land en de boomgaard, de post werd bezorgd, de bakker bakte elke dag brood en de winkelier hield ook zo veel mogelijk zijn winkel open, al werden de voorraden kleiner en waren die lastiger aan te vullen. Reeds werd met distributiebonnen gewerkt voor bepaalde artikelen. Van de titanen strijd in Rusland en de kampen waarin mensen werden vernietigd had men geen weet. Wie had het ze ook moeten vertellen? De berichtgeving was zwaar gecensureerd en daarbij, negatief oorlogsnieuws werd niet verspreid. De locatie In het begin van de Ooststraat in Kapelle, vond men in die tijd, komende van het Kerkplein, aan de linkerzijde bakkerij Re- mijnse, daarna twee woonhuizen, gevolgd door slagerij Daane en Groenleer land- en tuinbouwbenodigdheden annex galante rieën. Aan de rechterzijde een woonblok met daarin het distributiekantoor, waar de ditributiebonnen op gezette tijden door de inwoners van Kapelle en Biezelinge konden worden opgehaald. Dan de kruidenierszaak annex drogisterij van Brouwer en daar naast bakkerij Van der Endt. Daarna voor namelijk woonhuizen aan beide zijden van de straat. De historie die volgt gaat met name over de twee winkels met woonhui zen achter en boven winkel en bakkerij. De huizen De bakkerij bestond uit een winkel aan de straatkant met daarachter het ovengedeel te en het woonhuis. Naast het pand liep een open gang naar achter waarlangs aan de linkerzijde twee bewoonde huizen ston den, met een grote schuur die dienst deed als opslagplaats magazijn. Op de boven verdieping van het woonhuis bevonden zich slaapkamers. Afb. 1. De kap was intact gebleven. Op de achtergrond toren en kerk van Kapelle. (Afbeelding 1-5, foto's Wehrmacht, collectie Van der Endt-Nout.) 11

De Spuije | 2013 | | pagina 15