Afb. 2. Een stukje vleugel. Op de achtergrond de voorgevel van slagerij Daane. De kruidenierswinkel had eveneens de winkel aan de straatzijde met daarachter een woonkamer, keuken, gang, en een grote houten schuur, vrijwel leeg toen, bestaande uit gebinten, planken wan den en een pannendak. Op de bovenverdieping vier slaapkamers en een grote zolder die gedeeltelijk doorliep tot in de schuur. De bewoners De bakkerij was tientallen jaren bekend onder de naam 'Bakkerij Nout'. De heer Andries Nout was gehuwd met Adriana Oele, zij hadden één dochter, Marie, en personeel dat hielp bij het broodbakken en het brood bij de klanten brengen. Het echtpaar Nout overleed kort achter elkaar. Marie was verloofd met Jo van der Endt afkomstig uit Yerseke. Het paar trouwde in de zomer van 1942 en zette de bak kerij voort onder de naam 'Bakkerij van der Endt'. Beiden waren twintig jaar oud. Zondag was de enige dag dat er niet werd gebakken. De kruidenierswinkel annex drogisterij werd opgericht in 1927 door Jacobus Adri- aan Brouwer, afkomstig uit Veere, gehuwd met Janna Delzenne, geboren in Kapelle. Zij hadden zes kinderen die in 1943 leeftij den hadden tussen negentien en bijna vijf jaar. Twee dochters waren tijdens het be treffende weekend van 17 t/m 19 februari uit logeren. Samen bevonden zich tijdens de nacht van 17 op 18 januari dus acht per sonen in de beide woningen. De luchtoorlog Zoals vrijwel iedere nacht werden er door de Geallieerden en door de Duitsers over en weer vluchten uitgevoerd boven Duitsland en Engeland. Eveneens van beide zijden waren er jachtvliegtuigen in de lucht om de trage bommenwerpers te begeleiden en de vijand zoveel mogelijk afbreuk te doen. Kortom, vooral bij helder weer was er praktisch altijd activiteit in de lucht boven Zeeland. De nacht van zondag 17 op maan dag 18 januari 1943 was maanloos. Op die avond was een Duits vliegtuig, een Dornier 217, tweemotorig, gebouwd als nachtjager met enige bommenruimte over de Noordzee gevlogen om mijnen te leggen in de Theems. In het toestel bevonden zich Leutnant Karl Hense, (piloot), Gefreiter Eberhard Weisz (waarnemer), Oberfeldwebe 1 Karl Hochstuhl (radioman) en Feldwebel Matthias Eberl (schutter). Na het uitvoeren van deze mis sie zette de bemanning weer koers richting Gilze-Rijen. 12

De Spuije | 2013 | | pagina 16