De crash in Kapelle Omstreeks 04.00 uur in die nacht was het Duitse vliegtuig hoe dan ook (daar komen we nog op terug) in nood. Sommige Kapellenaars, wakker geworden, vertelden later dat aan het geronk te ho ren was dat het vliegtuig in bochten vloog en steeds lager kwam totdat het geluid plotseling ophield. Met nog draaiende mo toren boorde het vliegtuig zich uiteindelijk aan de achterkant in de lege schuur, die, tot ons geluk een groot deel van de schok absorbeerde. Het toestel zal iets omlaag gezakt zijn en kwam daardoor onder de zolders terecht. De linkervleugel brak direct af, de daaraan bevestigde motor rukte zich los en verplaatste zich nog zo'n 12 a 15 meter naar voren, naar de over zijde van de Ooststraat. De rechtervleugel bevond zich in de bakkerij. Deze vleugel bleef haken achter de in zwaar metsels- Afb. 3. De losgerukte motor lag aan de over kant van de straat. teen gebouwde bakoven, waarop de romp van het vliegtuig zich enige meters naar rechts verplaatste. Let wel, dit alles in een paar seconden. De schok moet hard aangekomen zijn, want één van de motoren was los gekomen van de vleugel en lag 10 a 15 meter vóór de puinhoop op een (gelukkig braakliggend) terrein aan de overzijde van de Ooststraat. Daarna was alles doodstil. De motoren waren gestopt en de bewoners probeerden uit de puinhoop te ontsnappen. De ben zinetanks verloren hun inhoud waardoor alles drijfnat werd van de benzine. Door de klap kwamen waarnemer Weisz en schut ter Eberl om het leven. De twee overleven den, Hense en Hochstuhl, waren wellicht bewusteloos maar zijn enige tijd later toch aan het roepen gegaan aangezien zij zich zelf niet konden bevrijden uit het wrak waar bovendien de restanten van huizen bovenop lagen. Evenals de twee doden zijn zij in de loop van de volgende dag door de Duitse bezetters uit het wrak gehaald. De gewonden werden naar een ziekenhuis in Antwerpen vervoerd. De doden zijn enige dagen later begraven in Vlissingen. De familie Van der Endt Het echtpaar van der Endt bracht de zon dag door bij familie in Yerseke en kwam in de avond weer thuis om te constateren dat de oven in de bakkerij (die altijd bleef gloeien) was uitgegaan. De bakker was van plan extra vroeg op te staan om de oven opnieuw aan te steken maar versliep zich. Het vliegtuig schoof door de huizen heen, de muren braken en de zolders met de overkappingen bleven tamelijk intact zodat de bovenverdiepingen min of meer 'meereden' op de romp van het vliegtuig. Het echtpaar van der Endt lag een moment bekneld onder een balk maar men zag kans zich daarvan te bevrijden en uit de ruïne te ontsnappen, waarna ze besloten naar oom en tante van Liere te gaan in de Bieze- lingsestraat. Omdat het spertijd is durfden zij niet over straat te gaan en liepen ze (zonder schoenen!) dwars door achtertui nen in het aardedonker naar oom en tante waar ze, na enige schrik, liefdevol werden ontvangen. 13

De Spuije | 2013 | | pagina 17