Afb. 4. De achterzijde van motor no. 2. De familie Brouwer De familie Brouwer was op visite geweest bij opa Delzenne en was niet van plan vroeg op ter staan (wat anders 's maandags juist wèl gebeurde in verband met het ko ken van de was.) Men had de haard uitge- pookt vanwege het zachte weer was en de schaarste aan kolen. Het gezin Brouwer, ruw uit de slaap ge wekt, belandde met ledikanten en resten van slaapkamers op de straat. Nu ontstond er onmiddellijk paniek want de oudste zoon, dertien jaar oud, ontbrak. Dit gaf een enorme consternatie want het leek vrijwel onmogelijk dat hij zich uit de ontstane ru- ine had kunnen bevrijden, aangezien hij in een apart slaapkamertje sliep aan de ach terkant van de zolder. Wat was er gebeurd? Door de beweging van de zolder en kap was het slaapkamertje van de zolder losge broken en naar de achterzijde verplaatst. In plaats van naar de straatzijde was hij door alle puin en versplinterde planken etc. naar de achterkant gegaan en had als een blinde rondgetast en tenslotte via tuinen in de Biezelingsestraat ook de Ooststraat bereikt. Het valt te verstaan dat allen on danks de ellende heel dankbaar waren dat we weer vereend waren. Ook hij had geen enkel schram opgelopen! Maar er zijn in diezelfde nacht nog meer wonderen gebeurd, leest u maar verder... De wonderen 1. Dat alle acht aanwezige bewoners le vend en wel en zonder gewond te zijn uit de puinhoop konden kruipen. 2. De motoren draaiden nog bij de aanva ring met de huizen. Toch heeft de hele gebeurtenis zo weinig lawaai veroor zaakt dat de buurtbewoners, behalve één die nog ter sprake zal komen, niet eens wakker geworden zijn en pas de volgende morgen een idee kregen van wat er in de afgelopen nacht was ge beurd. 3. De brandstof lekte uit de tanks, alles wat later werd opgehaald was door weekt van benzine, toch ontstond er geen brand. 4. Het ongeval vond plaats in de nacht van zondag op maandag. Normaal zou de oven gebrand hebben en de bakker reeds aan het werk zijn, indien hij zich niet had verslapen. 5. De bakkersoven was uit zichzelf uitge gaan. De Brouwers hadden een haard die was gedoofd in verband met het zachte weer en de schaarste aan kolen. Dus geen vuren in de huizen. 6. Het mag eveneens een wonder heten dat twee bemanningsleden de klap overleefden. Hoewel gewond hebben zij het er, naar later bekend werd, goed afgebracht. Wat erna plaatsvond De familie Brouwer werd door omwonen den nadat die wakker geklopt waren, lief devol opgenomen en van kleding voorzien. Het was vooralsnog onzeker of er zich in het vliegtuig explosieven bevonden. De Duitsers bekeken de volgende morgen bij Afb. 5. Alle rangen deden mee aan het on derzoek. 14

De Spuije | 2013 | | pagina 18