Afb. 6. Situatie omstreeks 1970. Foto J. Brouwer.) Deze man kon maar niet geloven dat alle bewoners van de huizen waarop het vlieg tuig was gestort het hadden overleefd en zelfs niet gewond waren. Zijn relaas kwam hierop neer dat het toestel tijdens de terugtocht van het luchtruim boven Londen, boven de Westerschelde in een luchtgevecht verwikkeld was geraakt met een geallieerd toestel waarbij de piloot zwaar getroffen werd, zodat de anderen het vliegen moesten overnemen. Dit gaf veel problemen met die nauwe cockpit. Tegelijkertijd was de stuurinrichting be schadigd zodat het toestel alleen nog in bochten kon vliegen. Bovendien was het aardedonker en verloor men op zeker mo ment zoveel hoogte dat men dacht gauw te zullen neerstorten, hetgeen dan ook ten slotte gebeurde, dit alles aldus dit - niet met name genoemd - bemanningslid en de verpleegster. De bij dit artikel afgedrukte foto's zijn ui teraard van de bezetters afkomstig. Dat zat zo. Bij de familie J. van Liere-Nout, oom en tante van Marie van der Endt, was een zekere 'hoge' Duitse militair ingekwar tierd. Deze man had de foto's gemaakt en de heer van Liere, die later deze foto's zag vroeg of hij er een afdruk van kon krijgen. De militair beloofde de foto's te zullen geven 'na de oorlog'. Dit is blijkbaar ge beurd. De Ortskommandant uit Goes kwam enige dagen later ook een kijkje nemen bij de ruïne. Hij moet toen gezegd heb ben: WatZijn er van onder dit puin tien personen levend geredDit is niets minder dan een GodswonderDe bewoners hebben dat eveneens hun le ven lang geloofd. Hoe ging het verder Na ruim 70 jaar zijn van de bewoners van 1943 drie van de kinderen Brouwer nog in leven. De huizen zijn in de loop van 1948/49 herbouwd, nu de num mers 6 en 8 van de Ooststraat. De bakkerij (no. 8) is groothandel in bakkerij artikelen geworden en daarna cafetaria, daarna autoschadebedrijf spuiterij. Momenteel bevindt zich in een gedeelte van het pand de Evangelische Boekhandel 'De Bron'. Het andere deel met de schuur en tuin is ver kocht aan de supermarkt C-1000. De drogisterij heeft als drogisterij bestaan tot 1976. In 1977 is het pand (Ooststraat no. 6) verkocht aan een stichting die zich toelegt op de verkoop van derde wereldpro ducten. Het echtpaar Brouwer- Delzenne heeft zeer hoge leeftijden mogen bereiken: 97 en 94 jaren. Zij zijn overleden in resp. 1992 en 1995. Jan Brouwer, Loskade 13, 4331 HV Mid delburg isocon@kpnmail.nl, 0118-625334. Informatie over deze crash is ook te vinden in de database van Wings to Victory: Crash No 219, D0217 5466, 18-01-1943, Kapelle. 16

De Spuije | 2013 | | pagina 20