TIEN GULDEN Zeeuwse streekdracht in een nieuw jasje Kim Sluijter Lange tijd werden Zeeuwse dingen oud- bollig gevonden. Men moest al snel den ken aan Zeeuwen in streekdracht en dat was niet modern. En als er dan eens een Zeeuwse werd gebruikt, was het vaak niet erg positief; zoals in reclames waar een Afh. 1. 10 gulden briefje. (Afbeeldingen HMDB.) vrouw in Zeeuwse dracht moest verkopen dat het allemaal maar niet te duur moest zijn. Ondanks dit niet al te positieve beeld, is het wel erg vaak een Zeeuws meisje dat gebruikt wordt als typisch Nederlands. Denk maar eens aan het oude 10 gulden brielje, met een Zuid-Bevelandse dame. Of het meisje op de boter van Zeeuws Meisje. Zij konden natuurlijk moeilijk een Noord- Hollands meisje op de boter plaatsten, maar waarom werd er gekozen voor de merknaam 'Zeeuws Meisje'? Ook in diverse supermarktreclames van de afgelopen tien jaar zien we ons Zeeuws meisje vaak terug. Dit heeft regelmatig wel de (negatieve?) associatie dat Zeeuwen zuinig zijn - en als Zeeuwen bij die ene supermarkt kopen, dan moeten ze wel de goedkoopste zijn - maar dan nog. Het is wel weer het Zeeuwse gezicht dat op de televisie te zien is. De toeristen vonden de Zeeuwse altijd al ge weldig. De dames en heren die nog in dracht lopen (of het speciaal aan doen voor de toe risten) krijgen altijd veel bekijks en worden alom gefotografeerd door de buitenlanders. Hoewel, de Nederlanders van buiten de pro vincie kunnen er ook wat van. Menig schilder en kunstenaar is ook geïnspireerd geweest door onze kle- dingstijl, en dit zien dan ook terug in veel werken. Niet alleen uit vroeger tijd, maar ook tegenwoordig. De enige plaats waar het Zeeuwse verdwe nen lijkt, is bij de Zeeuwen zelf. Met het verdwijnen van de streekdrachten na de Tweede Wereldoorlog, verdween ook dit deel van de Zeeuwse identiteit. Uiteraard bleef nog een aantal mensen de dracht dragen, of bewaren, en werden er verenigingen op gericht om het te behouden, maar over het algemeen verdween die uit het hart van de gewone Zeeuw. In de afgelopen paar jaar is hier echter verandering in gekomen. Dat betekent niet dat we allemaal weer in dracht zijn gaan lopen, dat zou niet erg praktisch zijn vandaag de dag, maar wel dat er weer aspecten uit deze dracht zijn terug gekomen. Denkt u eens aan de Zeeuwse knop. U kunt het bijna niet gemist hebben, want hij is overal te zien: bakblikken, kookboeken, fietsbellen, kettingen, armbanden, sleu telhangers, broches, zeepjes, chocolaatjes, kunstobjecten...(bijna) alles is wel te krijgen in de vorm van onze befaamde Zeeuwse knop. De Zeeuwse knop als motief werd oorsprokelijk gebruikt in de streekdrachten. Het was een vorm die gebruikt werd in de broekstukken en keelknopen voor de man nen. De broekstukken werden op de broek gedragen en hiermee werd deze omhoog Afb. 2. Broekstuk. IHHIH I tl I miijan HISTORISCH iMUSEUM DE BEVBLANDEN GOES 17

De Spuije | 2013 | | pagina 21