Afb. 3. Keelknopen. gehouden. Deze broekstukken waren voor de mannen iets om mee te pronken. Ze wa ren dan ook van zilver, soms (onpraktisch) groot en soms ook mooi bewerkt met motie ven in fillegrain. De keelknopen, gedragen om het halfboord van het hemd te sluiten, konden van mooi goud zijn. Ook iets waar de boer mee pronkte. Het is interessant om te zien dat de nieuwe, moderne Zeeuwse knop vooral gebruikt wordt in vrouwen- accessoires. Sieraden zoals kettingen, armbanden en broches met de knop zijn allemaal gemaakt voor vrouwen. Het zijn overigens niet alleen nieuw ontworpen sie raden die we op de markt zien. Ook zien we steeds vaker dat een enkel oud broekstuk of een knoop vermaakt is tot broche of ketting. Leuk om te weten is dat de 'nieuwe' Zeeuw se knop fietsbel niet nieuw is. In de collectie van het Historisch Museum De Bevelan- den bevinden zich twee fietsbellen in de vorm van de Zeeuwse knop van rond 1900. Vroeger werd de Zeeuwse knop dus ook al gebruikt in objecten anders dan broekstuk ken en keelknopen. De Zeeuwse knop is een overduidelijk voorbeeld van iets dat uit de streekdrachten genomen is en opnieuw is uitgebracht. Er zijn ook subtielere voorbeel den. Denkt u eens aan het Zeeuws schorten- bont. Deze typische stof, die vroeger werd gebruikt om schorten van te maken, is weer opnieuw uitgebracht. De stof is los te koop bij de stoffenwinkel, en mensen variëren er op los. Kledingstukken, tassen, gordijnen.... alles wordt met deze Zeeuwse stof gemaakt. Geen schorten zoals oorspronkelijk de be doeling was, maar objecten die vandaag de dag gebruikt worden. Zelfs in de nieuwe inrichting van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is het schortebont terug te vin den: de vloerbedekking op de eerste etage is in dit motief. En op de afdeling Zeeland van dezelfde bibliotheek is een enorme Zeeuwse knop te zien in de vloerbedekking. Aspecten uit de Zeeuwse streekdrachten zijn helemaal hip, en hopelijk wordt hier mee de dracht zelf ook weer interessant gevonden door de gewone Zeeuw. Er zijn verschillende streekdrachtenverenigingen en musea die de dracht levend proberen te houden en proberen die te conserveren. Als de dracht niet meer gedragen wordt, zoals nu vrijwel geheel het geval is, verdwijnen de kledingstukken en accessoires ook. Het HMDB bezit een grote collectie streek drachten. Er wordt permanent een selectie streekdrachten getoond in het museum. Niet alleen voor de toeristen, maar ook voor de Zeeuwen zelf. Om te zien hoe het vroeger was en waar al deze nieuwe, moderne objec ten eigenlijk op geïnspireerd zijn. Door deze Afb. 4. Fietsbel. nieuwe impuls aan de Zeeuwse identiteit worden de mensen hopelijk ook weer trots op hun provincie en hun geschiedenis. De streekdrachten zijn niet oudbollig, ze zijn inspirerend. Menig modeontwerper heeft de streekdrachten al gebruikt als inspiratie en hoewel smaken verschillen, kunnen we het er allemaal over eens zijn dat dit deel van de Zeeuwse identiteit iets is om trots op te zijn en dat het bewaard moet blijven voor toekomstige generaties. 18 I

De Spuije | 2013 | | pagina 22