MERKWAARDIG Cees van den Bovenkamp Deze zomer staat in het teken van de merk- lappententoonstelling 'Merkwaardig'. En wie kan daar nou beter over vertellen dan onze deskundige, mevrouw Nel van Leijen? We leggen haar een aantal vragen voor. Nel, weet je hoe men komt aan de naam 'Merkwaardig' voor het aanduiden van deze expositie? De naam MERKWAARDIG is van de lan delijke vereniging van merklapliefhebbers, die haar 25-jarig jubileum viert in Goes. Deze expositie draagt de naam: MERK- waardige LAPpen Erna Beuger, onze PR medewerkster, heeft deze zeer toepasselijke naam bedacht. f-* «v ■W- Afb. 1. Merklap door Aafke Buurs. (Foto HMDB.) Onze museumdirecteur, Hans Oomen, deel de mee dat een of andere belangrijke 'hote metoot' de tentoonstelling zou openen. Wie was dat en wanneer gebeurde de opening? De opening heeft plaatsgevonden op don derdag 4 juli 2013 in de Grote of Maria Magdalena Kerk te Goes. Mevrouw Ineke Strouken, directeur van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed, verrichtte de ope ningshandeling, geholpen door een aantal kinderen die hebben mee geborduurd aan de langste kindermerklap ter wereld. Wat is er zoal te zien op deze tentoonstel ling? Sinds 1 mei is in de merklappengang van het museum een expositie van 'Antieke Noord-Hollandse merklappen', uit de col lectie van Aafke Buurs te zien. En sinds 14 juni zijn in het museum in de Zwarte Zusterzaal 41 eigentijdse geborduurde wedstrijdlappen te zien, met als thema 'Water te bewonderen. Deze beide tentoon stellingen duren t/m 3 november. In de Grote of Maria Magdalenakerk komt de langste merklap van Zeeland 'Door Ons Gedaen' en de langste kindermerklap ter wereld. Deze tentoonstelling duurt van 5 juli t/m 15 augustus. Kun je iets dieper ingaan op enkele 'hoog tepunten' oftewel bijzondere stukken die te zien zijn? De langste kindermerklap is tot stand ge komen door een oproep van de voorzitster van MERKWAARDIG, Afke Wullink, aan de leden van de vereniging om hun klein kinderen een zogenaamd 'Rode Schoollapje' te laten borduren. Een aantal scholen heb ben dit als project uitgevoerd en dit heeft er toe geleid dat er een lengte van meer dan 120 meter te zien is. De kinderen waren vrij in de keuze van onderwerp, wel moesten ze hun naam en leeftijd op het lapje borduren. 19

De Spuije | 2013 | | pagina 23