Afb. 2. Het plakken van UV-werende folie. vooral textiel en papier zijn erg kwetsbaar, aardewerk daarentegen weer veel minder. Lange tijd was er geen goede vervanger van de halogeenlamp, totdat de LED ver lichting (Light Emitting Diode) er kwam. In het begin was deze lamp nog helemaal niet toegespitst op het gebruik in musea, maar de laatste paar jaar is dit een grote markt geworden voor de LED lampenin dustrie. LED verlichting geeft namelijk vrijwel geen warmte af en is dus in dat opzicht niet schadelijk voor objecten. Daarnaast is de levensduur van een lamp veel groter (25.000 tot 50.000 branduren tegenover 1.000 tot 2.000 branduren van een halogeenlamp) en het energieverbruik is veel minder. De LED lampen zijn in aan schaf wel duurder dan halogeenlampen, maar dit is terug te verdienen door het lage energieverbruik. Binnen een paar jaar heb ben de lampen zichzelf betaald en wordt er dus feitelijk bespaard. In 2011 is het Historisch Museum De Bevelanden over gegaan op LED verlichting, een stap waar het museum erg trots op is. We waren een pionier in Zeeland op dit gebied, en andere Zeeuwse musea zijn al bij ons langs ge weest om te kijken naar onze lampen. Eén van de lampen die museum heeft gekozen, de Concord Beacon LED, heeft internatio naal verschillende prijzen gewonnen, zoals Lighting Design Awards 2011, Lighting Industry Awards 2011 en de LUX Awards 2011. Tevens waren wij het eerste museum met deze LED lampen. Naast kunstmatig licht, vormt ook het dag licht een gevaar voor de collectie. Zonlicht bevat schadelijke UV-straling waardoor objecten verkleuren. Als beheerder van een historische collectie is dit iets dat het museum wil vermijden. Daarnaast vormen de ramen nog een gevaar: de ramen zijn enkel glas en laten daarvoor veel kou en warmte door. Omdat het museum in een monumentenpand zit, mogen de ramen ook niet vervangen worden. De oplossing kwam tweedelig: UV-werende folie en achterzetramen. UV-werende folie is een doorzichtige folie die op de ramen geplakt wordt. Deze folie is speciaal gemaakt om UV-straling tegen te houden, en ook een deel van de warmte. Het plakken van de folie gebeurd door professionals, maar het was voor het museumpersoneel nog een grote klus om alle ramen in het museum vrij te maken. Achterzetramen zijn ramen die aan de binnenkant van het echte raam worden geplaatst. Dit gelaagd glas vormt daardoor een extra buffer tegen het buiten klimaat. Daarnaast bied het glas ook extra veiligheid tegen inbraken. De kozijnen van de achterzetramen zijn in precies dezelfde kleur als de kozijnen van het museum en Afb. 3. Achter zetraam, detail. 22

De Spuije | 2013 | | pagina 26