zijn hierdoor vrijwel onzichtbaar. In een museum gebeurt er altijd veel ach ter de schermen dat de bezoekers niet of nauwelijks zien. Met het bovenstaande heeft u nu hopelijk een beter idee gekregen van wat er allemaal gebeurd, en kunt u, de volgende keer als u het museum bezoekt, naast de prachtige collectie historische objecten ook onze nieuwe LED verlichting en achterzetramen bekijken. Reacties van lezers Van Ad Beenhakker uit Middelburg ont vingen we deze reactie naar aanleiding van het artikel van Kim Sluijter over de Gou den Eeuw in de Spuije, aflevering 88: 'Met veel plezier en grote belangstelling heb ik Uw stuk over de Gouden Eeuw in de laat ste Spuije gelezen. Vooral het gedeelte over het schilderij van Kloetinge, mijn geboor tedorp, trof mij. Ik vond het leuk dat dit schilderij weer eens wat aandacht krijgt. U schreef voornamelijk over de toestand van dit schilderij, maar niet over de herkomst, en die is ook heel bijzonder. Het schilderij is altijd in het bezit van de gemeente Kloetinge geweest. Het hing op het gemeentehuis en daarvoor in het paro chiehuis, de tegenwoordige gemeenteher- berg. De verdonkering van het schilderij kan dus te wijten zijn aan de inwerking van de rook van de open haard en pijpta bak. Waarschijnlijk is het schilderij in opdracht van de parochie geschilderd, en dat is heel bijzonder, want het is een zeldzaam ver schijnsel, dat het bestuur van een eenvou dig boerendorp zo'n opdracht geeft. Het is dan ook, voor zover mij bekend, het enige topografisch juiste schilderij uit de 17e eeuw van een Zeeuws dorp. Dit wijst ook op een zekere welstand. Een beroepsschilder was op Zuid-Beveland niet te vinden. Vader en zoon Eversdijck waren de enige kunstschilders op het eiland en die waren gespecialiseerd in por tretten en keukenstillevens. De toeschrijving aan J. Reynhout berust op de door hem gesigneerde tekening, die als voorstudie voor het schilderij heeft gediend. Deze staat afgebeeld in het boekje "Prenten vertellen over Zuid- en Noord- Beveland" van L. J. Abelmann (Alphen aan den Rijn, 1973), no. 42. Waarschijnlijk is deze persoon identiek met de landmeter Jacob Reijnhoutsen, die van 1624-1670 in Goes werkzaam was. Hij was dus een amateurschilder, maar had wel kennis van perspectief. Ook deze tekening was eigendom van de gemeente Kloetinge, maar is in particulier bezit geraakt.' 23

De Spuije | 2013 | | pagina 27