waarop het personeel kan vervoerd worden? De manschappen zullen dan tevens op de plaats van het ongeval minder vermoeid aankomen, en hunnen krachten tot beter doeleinden kunnen gebruiken. De aanbeve ling van de Goessche Courant was in 1877 kennelijk nog te kostbaar om uitgevoerd te worden, want omstreeks 1900 gebruikte de gemeente Goes nog steeds brandspuiten van hetzelfde type. Ook de orthodox-reformatorische Nieuwe Goessche Courant deed van deze brand verslag.6* Eveneens lovend was deze krant over het optreden van de twee brandspui ten vanuit Goes, maar men was minder te spreken over de aard van de gezongen liederen en het drankgebruik door de man schappen die na afloop van de brand over de Kapelse weg naar Goes terugliepen. Het ligt voor de hand dat dit een grote groep geweest moet zijn. Uit de hierna verzamel de gegevens blijkt dat alleen al de groep uit Goes uit meer dan zestig mensen bestond, maar ook manschappen van een aantal an dere korpsen zullen zich waarschijnlijk bij deze groep(en) aangesloten hebben nadat de brand geblust was. Goese brandweer In het vervolg van dit artikel kijken we wat nauwkeuriger naar de werkwijze van de Goese brandweer en vooral naar het aantal mensen dat bij een brand ingeschakeld werd. In Goes zelf zal het op de avond van 21 juni 1877 allemaal begonnen zijn met het luiden van het stadhuisklokje. Dit was het gebruikelijke signaal voor een brand buiten de stad. Over de arbeidsintensieve Afb. 1. De spuit nr. 1 van de V' en 2'" afdeling van de Goese brandweer omstreeks 1900. Tot 1928 werd een deel van het brandweermaterieel gestald in de wandelkerk van de Grote- of Maria Magdalenakerk. De afgebeelde functionarissen zullen waarschijnlijk de onderbrand meesters zijn. Het nummer op de penning die deze heren om de hals dragen is op deze foto helaas niet leesbaar. (Collectie Gemeentearchief Goes.) 25

De Spuije | 2013 | | pagina 29