Het Soepuus De werkzaamheden van de Commissie voor Oeconomische Spijsuitdeling te Goes Johan Boogaard Steeds meer hulp aan arme gezinnen, kopte onlangs de PZC.1' We kijken daar niet meer van op, want we zitten in een wereldwijde crisis. Om de problemen die daardoor ont staan het hoofd te bieden moet ook in ons land drastisch worden bezuinigd. Door stagnatie in de wereldhandel moeten be drijven afslanken of zelfs sluiten. De werkloosheid neemt steeds grotere vor men aan. Dat werklozen en mensen die al met een krappe beurs leven daardoor erg worden getroffen laat zich raden. Dat leidt tot allerlei vormen van 'stille' of 'openlijke' armoede. Ruilwinkels en voedselbanken rijzen als paddenstoelen uit de grond, zodat de minder bedeelden uit onze samenleving zich van hun dagelijkse levensbehoeften kunnen voorzien. Men zegt wel dat dit de diepste crisis ooit is, maar dat valt nog maar te bezien. Het verschil tussen rijk en arm is van alle tij den en mensen die zich aan de zelfkant van de samenleving bevinden zijn er altijd geweest. Ook in de Goese setting kwamen armoede en voedselverstrekking van oudsher voor. Het is wellicht nuttig, gelet op de actuele situatie, eens te bezien hoe het vroeger ging. Daartoe gaan we terug naar het begin van de negentiende eeuw. We schrijven 1815. De Franse tijd was voorbij. Napoleon had Europa in desolate toestand achtergelaten. De vele oorlogen hadden de West-Europese landen volledig uitgeput en de bevolking tot de bedelstaf gebracht. Het Continentale Stelsel, een handelsembargo om Engeland op de knieën te krijgen had een totaal averechtse uit werking. Engeland werd nooit door Napo leon veroverd en de handel en scheepvaart vanuit het Franse Keizerrijk kwamen ge heel tot stilstand.2' Voor een handelsnatie als de Nederlanden was dit helemaal funest. De welvaart ver dween en bittere armoede kwam er voor in de plaats. En waar armoede heerst zijn het de minst draagkrachtigen die het ge lag moeten betalen. De werkloosheid nam schrikbarende vormen aan, veel kleine am- PeintrB-Phtttodraphe Afb. 1. Jacobus Walraven van Kerkwijk (1798 - 1874), apotheker, wethouder van Goes, geboren op 8 april 1798 te Goes en overleden op 15 december 1874 te Goes. Hij was getrouwd eerst met Catherina Chris tina van Deinse en later met Antoinette Guillemette Groendijk. (Alle afbeeldingen: Collectie Gemeentearchief Goes.) 28 J. C.VAN DER MEt'R MOHR MAASTRICHT.

De Spuije | 2013 | | pagina 32