een beperkte distributie van levensmid delen ingevoerd. Daardoor werd het voor de commissie moeilijker om de benodigde levensmiddelen in te slaan. Toen Goes in 1916 een fors aantal Belgische vluchtelin gen binnen haar grenzen kreeg, die ook een beroep op de bedeling deden, werd het extra moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Bovendien raakte de commissie een deel van haar verantwoordelijkheid kwijt omdat de keuringscommissie werd af geschaft, zodat het toezicht op de kwaliteit van de levensmiddelen, met name vlees, wegviel. De toewijzing liep voortaan via de centrale overheid. Toch werd in 1916 het honderdjarig be staan van de soepkokerij gevierd. De ad junct-gemeentearchivaris Joh. de Kruyter, tevens lid van de commissie, schreef een gedenkboekje. Bovendien bood hij de com missie een Oud-Hollandse kast aan om het archief in op te slaan. (De zolder van het Soepuus was erg vochtig). De Commissie voor Oeconomische Spijsuit- deling kreeg ter ere van het honderdjarig bestaan de erepenning van de Stad Goes, met als opschrift: Dit huis waarin voor honderd jaar De tarwe werd gemalen Thans om armen in den nood Met warme spijs te onthalen. En wat het belangrijkste was: op 25 no vember 1916 kregen de bedeelden een ex tra voedsel verstrekking.18' In de periode tussen de beide wereldoorlo gen bleef de commissie actief. Merkwaardig is dat ondanks de internationale crisis, die in 1929 begon, het aantal bedeelden nau welijks groter werd, terwijl de armoede in de dertiger jaren flink toenam. Het 120-ja- rig bestaan in 1936 werd dan ook sober gevierd. Geen groot feest, slechts een sere nade van de harmonie 'Euphonia' tijdens de bestuursvergadering van 29 oktober 1936. In 1937 kwamen er echte problemen. De distributie werd ingevoerd, niet alleen voor alle voedingsmiddelen, maar ook voor brandstoffen. De bestuur probeerde bij het distributiekantoor in aanmerking te komen voor extra bonkaarten om zo de bedeling draaiende te houden. Dat liep op niets uit. Met giften in natura hield men de boel enigszins aan de gang. Al spoedig was er geen bedeling meer.19' Op 19 mei 1940 zag men nog kans om in te gaan op een verzoek van het Rode Kruis. Op het sportveld aan de Westhavendijk werden circa duizend Franse krijgsgevan genen vast gehouden, die door de Spijsuit- deling werden voorzien van tomatensoep met gehakt. Eigenlijk was dat het laatste wapenfeit van de commissie. Vooral ook omdat van gemeentewege een centrale gaarkeuken werd gebouwd in een plant soen aan het Ravelijn de Groene Jager, hoek Westwal.20' Een uitnodiging om zich aan te sluiten bij de NSB-organisatie Winterhulp werd afge slagen. Daarna leidde de commissie een min of meer slapend bestaan. Zo nu en dan kwam het bestuur nog bijeen. Enige malen werd subsidie verleend aan het UW, die de ou den van dagen in het tehuis aan de Bees tenmarkt van wat extra's voorzagen. In de periode rond de bevrijding in okto ber 1944 werd het Soepuus nog gebruikt Afb. 7. Advertentie giften, Goesche Courant, 3 mei 1855. DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhierbe- rigtcn b(j deze, met dankzegging aan den mildcn ge ver de ontvangst van f 10,in een muntbiljet, in de kerk-coliecte op gisteren, benevens van een verzegeld briefje welk laatste op verzoek van den gever aan de commissie voor de (Economische Spijsuitdeeling is uit gereikt geworden. Goesden 5 Maart 1855. Diakenen voornoemd, M. ,T. db JONGHVoorzitter, i. C. DOMINICU.S van den BUSSCHB, Secretarie. De COMMISSIE tot de (Economische Spijsuitdee ling te Goes, maakt bij deze melding van twee we derom bij haar ingekomene gifteneene van 80, en eene van f 20 (de laatste gevonden in de kerk- collecte van gisteren voormiddag.) De gever of geefster wordt voor dezelve welmeeneu- den dank toegebragt en zij smaken de zelfsvoldoening van iets te hebben bijgebragt tot leniging van bet lot hunner verarmde natuurgeuooteu. Namens de commissie, J. W van KËEKWJJK, Voort. 1' J A. van DAM Secretarie. 36

De Spuije | 2013 | | pagina 40