plein. De kerk, die vroeger deel uitmaakte van het grafelijke domein, is heden een van de oudste gebouwen van de stad. De Broeltorens zijn twee torens langs de Broelkaai en Verzetskaai. De naam broei verwijst naar bruul, een afgebakend stuk land, meestal moerassig of braaklig gend. De torens vormen een van de belang rijkste bezienswaardigheden en iconen van de stad en zijn samen met de Artillerieto ren de enige overblijfselen van de middel eeuwse stadswallen omheen de oude stad. Het Begijnhof werd in 1238 door gravin Johanna van Constantinopel gesticht. Het gaaf bewaard middeleeuwse stadsdeel is een combinatie van een pleinbegijnhof en een straatbegijnhof (0,7 ha groot). Het Baggaertshof bevindt zich in de oude binnenstad. Het dateert uit de eerste helft van de zeventiende eeuw en is een geheel van vroeg-moderne huisjes, een kapel en een medicinale kruidentuin. Het wordt vaak 'het tweede begijnhof van Kortrijk' ge noemd. Museum Kortrijk 1302 Het museum Kortrijk 1302 is gevestigd in de Groeningeabdij, een cisterciënzerab dij uit de late zestiende eeuw. Groeningeabdij buiten de stadsmuren De abdij werd in 1260 gesticht door gravin Beatrix van Kortrijk en lag net buiten de Kortrijkse stadswallen. Door het goede beheer van de abdissen kende de abdij in de veertiende eeuw een bloeiperiode. Vanaf de vijftiende eeuw ging het echter berg afwaarts. De abdij ontvolkte en raakte in verval. Groeningeabdij binnen de stadsmuren De abdij werd tijdens de Tachtigjarige Oor log verwoest en daarom verplaatst naar de binnenstad. Ook in de nieuwe tijd kende het klooster veel financiële moeilijkheden. In de zeventiende en achttiende eeuw woonden er gemiddeld een vijftigtal kloos terzusters. In de loop van de zeventiende eeuw richtten de nonnen zich op het geven van onderwijs om aan wat geld te komen. Ook gingen zij armen en zieken verzorgen. In 1797, tijdens de Franse overheersing, werden de zusters verplicht hun klooster te verlaten en werd het klooster afgeschaft. Daarna verviel het tot een ruïne. Nieuwe bestemming: museum In de twintigste eeuw werden in verschil lende fasen de oude gebouwen gerestau reerd en aangevuld met nieuwe elemen ten. De Groeningeabdij is pas sinds enkele decennia opnieuw geopend. Sinds de jaren negentig herbergt de abdij het Museum van de Geschiedenis van de stad Kortrijk. Sinds 2007 werden de overige vleugels in gericht als het museum 'Kortrijk 1302: één dag, zeven eeuwen'. Het is een interactief en multimediaal museum over de Gul densporenslag, 11 juli 1302. De bezoeker ziet er de hoofdrolspelers van het conflict opnieuw tot leven komen en kan het ver loop van de veldslag volgen op een grote maquette. Verteller van dienst is Gilles Li Muisit, de oude abt van de abdij van Saint- Martin in Doornik. Hij voert de bezoeker terug naar het verleden en is gids op een boeiende ontdekkingstocht door zeven eeu wen geschiedenis. Als afsluiter is er een verrassende film waarin de traditievorming rond 1302 én de rol ervan in de ontwikke ling van een nationaal bewustzijn worden verklaard. Korte beschrijving van de rijke geschiedenis van Kortrijk Naam De naam Kortrijk gaat terug op de La tijnse naam van de stad Cortoriacum. Deze benaming betekent 'nederzetting gelegen aan de bocht van de rivier' en verwijst naar een Gallo-Romeinse nederzetting of vi- cus nabij een bocht van de rivier de Leie. Romeinse tijd Kortrijk is een van de oudste steden van België. Reeds in de eerste eeuw na Chr. ontstond Kortrijk als de Gallo-Romeinse vi- cus Cortoriacum. De nederzetting aan het kruispunt van de heirbaan Boulogne- Tongeren en de heirbaan Doornik-Ouden burg en langs de oevers van de Leie. 40

De Spuije | 2013 | | pagina 44