Afb. 3. Onze-Lieve Vrouwekerk. (Bron: dro- scher.com.) van versterkingen en de bouw van de ci tadel van Kortrijk. Kortrijk was in de late zeventiende eeuw en het begin van de acht tiende eeuw een van de vestingsteden die deel uitmaakten van de Nederlandse ves tingbarrière in de Zuidelijke Nederlanden. Industrialisatie en bevolkingsexplosie in de negentiende eeuw Kortrijk speelde een rol bij de opstand te gen het Oostenrijkse regime (de zogeheten Brabantse omwentelng) in 1789, maar de Oostenrijkers konden al snel hun bewind herstellen. Een paar jaar later begon, na een Spaanse en een Oostenrijkse, de Fran se tijd. Het handelsembargo met Engeland dat Napoleon Bonaparte afkondigde was, evenals elders, funest voor de uitvoer. Het Nederlands bewind (1815-1830) en de han delspolitiek van het jonge België brachten daar weinig verandering in. De tweede helft van de negentiende eeuw was een gunstige tijd voor industrialisatie van de textielsector. Grote textielfabrieken werd op diverse locaties in en rond de stad gebouwd en er werd een rechtstreekse ver binding met de Schelde aangelegd. Rond deze tijd werd een fors aantal buurten met kleine arbeiderswoninkjes opgetrokken. De industrialisatie leidde tevens een sterke bevolkingsgroei door de trek van het plat teland naar de stad. Twintigste eeuw Tijdens de Eerste Wereldoorlog richt ten bombardementen in de nazomer van 1917 veel schade aan. Twee weken na de Duitse inval wist het Belgische leger tussen 23 en 28 mei 1940 o.a. nabij Kortrijk slag het Duitse leger tij delijk tegen te houden. Mede daardoor kon het Britse expeditieleger Duinkerken berei ken en naar Engeland ontkomen. Zeer ver woestend waren de geallieerde bombarde menten van 26 maart, 10/15 mei en 20/21 juli 1944. 432 burgers kwamen om het leven. De stad werd op 6 september 1944 bevrijd en na de oorlog heropgebouwd. In de tweede helft van de twintigste eeuw kende de stad een sterke uitbouw als cen trumstad van Zuid-West-Vlaanderen. Aan het eind van de twintigste eeuw kende de stad een sterke heropleving dankzij vele ingrijpende stadsvernieuwingsprojecten. Deze projecten, vaak opgezet door het stadsbestuur of het stadsontwikkelings- bedrijf Kortrijk, moesten Kortrijk als een moderne stad de eenentwintigste eeuw binnenloodsen. 42 Bronnen: Ph. Despriet, Kortrijk-Vlaanderen 1302. Synthese van de Frans-Vlaamse oorlog 1297-1305, Kortrijk, 2002. Ph. Despriet, Kortrijk en Vauban (1633-1707). Het ontstaan en de topografie van een vesting 4e tot 19e eeuw, Kortrijk, 2008. wikipedia.0rg/wiki/P0rtaal:K0rtrijk/Bezienswaardigheden. wikipedia.0rg/wiki/K0rtrijk#Geschiedenis.

De Spuije | 2013 | | pagina 46