Boekindruk: Noodsein boven Zeeland Mark van den Dries, Noodsein boven Zeeland, De crash van een Amerikaanse bommenwerper in een Zeeuwse polder. Uitgeverij Aspekt, Amersfoort 2012, 322 pagina's, prijs 19,95, ISBN 978-94-6153- 215-2. Op 18 september 1944 stortte in de buurt van de Brilletjes bij Heinkenszand een Amerikaanse bommenwerper neer. De dag daarvoor was operatie Market Garden van start gegaan. De neergestorte bommenwerper had naar het operatieterrein rond Arnhem goederen aangevoerd voor de daar eerder gedropte parachutisten. Deze viermotorige B-24H Liberator werd gevlogen door de Amerikaanse bemanning van piloot Jim Gerow. Reeds op de heenweg was een van de motoren buiten gebruik geraakt en op de terugweg boven Zuid-Beveland raakte opnieuw een motor defect. Beschietingen door de Duitsers met FZa&geschut vanuit Eindewege hadden tot gevolg dat het vliegtuig de Engelse thuisbasis niet meer kon bereiken en neerstortte. Van de tienkoppige bemanning kwamen bij de crash twee bemanningsleden om het leven. Zes leden van de bemanning werden al snel door Duitse soldaten gevangen genomen. Twee andere Amerikaanse bemanningsleden konden zich aanvankelijk schuil houden en werden nadien in veiligheid gebracht door een verzetsgroep uit Heinkenszand onder leiding van dokter Kees Griep. De lokale verzetsmensen konden de twee Amerikanen verborgen houden tot de bevrijding van Zuid-Beveland eind oktober 1944. Deze beide mannen hebben de oorlog op een onderduikadres in 's Heer-Abtskerke uitgezeten. De door de Duitsers gearresteerde militairen werden naar kampen in Duitsland en Polen gebracht. Eén van de mannen, de radio-operator Elton Southwell heeft van deze gebeurtenissen vlak voor zijn dood een verslag gemaakt. Van den Dries mocht deze aantekeningen van de familie voor zijn boek gebruiken. Southwell schrijft onder meer over de zware marsen die de krijgsgevangenen als opgejaagd wild moesten lopen; de Duitsers poogden de oprukkende Russische bevrijders voor te blijven. Over de gebeurtenissen rondom deze crash en de rol van de verzetsgroep-Griep hield Van den Dries op 21-10-2011 een lezing in het Bevrijdingsmuseum te Nieuwdorp. In het zomernummer van de Spuije 2012, aflevering 86, verscheen van deze lezing een summiere samenvatting. Zijn boek is een knappe en lezenswaardige uitwerking van zijn onderzoek naar de neergestorte bommenwerper en de verzetsgroep. De aanleiding voor de auteur om dit boek te schrijven ontstond toen hij via zijn opa aantekeningen en krantenknipsels onder ogen kreeg over deze crash. Van den Dries wist van jongs af aan dat zijn opa betrokken was bij de plaatselijke verzetsgroep in de Tweede Wereldoorlog. Wat er allemaal was gebeurd werd hem pas duidelijk toen hij kennis nam van het door zijn opa bijgehouden dossier over de crash en de plaatselijke verzetsgroep. Toen hij na een spreekbeurt van zijn dochter over de Tweede Wereldoorlog opnieuw in de oude documentatiemap van zijn opa begon te lezen raakte hij steeds meer geboeid. Bij Van den Dries ging de knop nu definitief om en hij ging aan de slag. Hij pleegde archiefonderzoek en verzamelde informatie bij nog levende ooggetuigen en nabestaanden. Het resultaat van al zijn inspanningen is nu te lezen in dit fraai uitgegeven boek met als treffend gekozen titel Noodsein boven Zeeland. Het boek is degelijk uitgevoerd, inhoudelijk overzichtelijk en informatief. Het is een prachtig eerbetoon geworden voor al de geallieerde vliegtuigbemanningen, met een gemiddelde leeftijd van 20-30 jaar, die voor onze vrijheid zijn gestorven. Ook geeft het boek een mooi inkijkje in het werk van de lokale verzetsgroep in Heinkenszand. Men liep in een kleine gemeenschap zeer grote 45

De Spuije | 2013 | | pagina 49