risico's bij het verbergen van leden van een vliegtuigbemanning. In een interview met de Barneveldse Krant van 19-1-2013 zegt Van den Dries samenvattend over zijn boek: Ik heb de mensen een gezicht gegeven. Een zeer terechte opmerking. De auteur heeft zijn boek toegestuurd aan de nog levende nazaten van de Amerikaanse bemanning. Het Nederlands zal men daar meestal niet machtig zijn, maar dit boek is zo rijk voorzien van illustraties en kaartmateriaal dat het voor de familieleden toch een mooi kijk- en bladerboek is dat zonder twijfel gezien zal worden als een kostbaar herdenkingsboek dat een ereplaatsje zal krijgen in de Amerikaanse boekenkasten. Tot slot. Door onderzoek is de laatste tijd aan het licht gekomen dat er relatief veel vliegtuigen in Zeeland gecrasht zijn. Dit doet de vraag rijzen of niet meer aandacht besteed moet worden aan de namen van vliegtuigbemanningen die niet op het land, maar in de Noordzee of Ooster- en Westerschelde zijn neergestort. Zonder digitale mogelijkheden was het vroeger niet doenlijk om de namen van deze omgekomenen te achterhalen. Met behulp van de gevormde databases is dit nu betrekkelijk eenvoudig. Blijkens berichten uit de media is er momenteel in Engeland sprake van een herwaardering van de door Bomber Command uitgevoerde oorlogsmissies. Ik denk dan ook dat het toepasselijk zou zijn om na te denken over het aanbrengen van een algemene plaquette voor alle vliegtuigbemanningen die tijdens de luchtoorlog 1940-1945 boven Zeeland zijn omgekomen. In dit verband zou gedacht kunnen worden aan de herdenkingsplaats bij de Sloedam. O.W. Hoogerhuis WlarkyandenDries lërikaanse bommenwerper in een Zeeui Afb. 1. De omslag van het boek. ASPEKT 46

De Spuije | 2013 | | pagina 50