Boekindruk: Frederik de Lutiano (1562-1629) Mirjam Neuteboom-Dieleman, Frederik de Lutiano (1562-1629) ambachtsheer van Ellewoutsdijk, Everinge en Coudorpe, zijn voorouders en zijn afstamming van de Van de Maalstedes en de Van Everinges. Uitgeverij: PIROLA, Schoorl, 2012, 360 pagina's, gebonden, prijs 55,-, ISBN 978- 90-6455-706-4. Het boek vertelt het verhaal van het leven van de hoofdpersoon, zijn nakomelingen en van zijn voorgeslacht in de Nederlanden en Italië. Bij het lezen van de titel vroeg ik mij af: wie is Frederik de Lutiano en waarom is de auteur in hem geïnteresseerd? Het antwoord staat in het voorwoord en gaat terug naar de contactdag van de Genealogische Vereniging afdeling Zeeland in september 1980. Daar stelde de heer Lokerse de vraag of er deelnemers waren die, evenals hijzelf, Frederik de Lutiano in hun kwartierstaat hadden. Het waren er twee, A. J. Witte, secretaris van de afdeling Zeeland en de schrijfster van dit boek. Het was het startpunt van een ongeveer dertigjarige samenwerking en naspeuring naar hun gemeenschappelijke voorvader, en heeft geresulteerd in de uitgave van dit boek. De auteur heeft gekozen voor de verhalende vorm waardoor het boek interessanter werd voor een groter publiek. Het is niet louter een familiegeschiedenis geworden. Het bevat ook een geografische beschrijving van het zuidelijke deel van Zuid-Beveland en de overstromingen in de zestiende eeuw. Het begrip ambachtsheerlijkheid wordt uitvoerig besproken, met onder andere de rol van het geslacht Van Everinge als ambachtsheer van Ellewoutsdijk. Centraal in het boek staat uiteraard het leven van de hoofdpersoon: Frederik de Lutiano. Hij werd geboren omstreeks 1562. Zijn moeder overleed in 1569 en werd begraven in de kerk van Ellewoutsdijk. Zijn vader overleed vier jaar eerder. Zijn moeder Geertruyd van Wulven was in 1567 hertrouwd met Johan Ihane (Vlaming). Na haar overlijden werd hij voogd over zijn stiefkinderen en beheerder van hun goederen. Frederik had nog een jongere zus Margriet en een halfzus Maria Ihane. Frederik verbleef meestal in Vlaanderen en bezocht eenmaal per jaar Ellewoutsdijk. Ook bezocht hij zijn familie in Italië. Als achttienjarige kreeg hij de beschikking over de goederen, die hij van zijn moeder geërfd had, onder andere het ambacht van Everinge, Ellewoutsdijk en Coudorpe, het kasteel van Ellewoutsdijk en diverse landerijen. Frederik is tweemaal getrouwd geweest met vrouwen afkomstig uit Antwerpen. Aan beide families wordt veel aandacht besteed. Ondanks zijn verblijf in het protestantse Zeeland is Frederik katholiek gebleven. Hij was actief in de landbouw en betrokken bij inpolderingen en de aan- en verkoop van land en huizen. Toch ging het hem niet voor de wind, hij werd in 1624 failliet verklaard. Hij overleed in 1629 op 67-jarige leeftijd en werd begraven in het koor van de Grote Kerk in Goes. De auteur geeft een samenvatting van alle persoonlijke ellende die Frederik tijdens zijn leven onderging. Hij verloor op jonge leeftijd zijn beide ouders. Hij werd uit huis geplaatst en gescheiden van Afb. 1. De kerk van Ellewoutsdijk in 1743. Geertruyd van Wulven, de moeder van Frederic de Lutiano, werd hier in 1569 begraven. (Foto uit het boek.) 47

De Spuije | 2013 | | pagina 51