Inhoud Woord vooraf4 Een nieuwe parochie-rechtkamer voor Wemeldinge, anno 1658 Gerard Lepoeter2 Een nacht vol wonderen in Kapelle Jan Brouwer11 Zeeuwse streekdracht in een nieuw jasje Kim Sluijter17 Merkwaardig Cees van den Bovenkamp19 Waarin een klein museum groot kan zijn Kim Sluijter21 Reacties van lezers23 Brand in het land van Goes O.W. Hoogerhuis24 Het Soepuus Johan Boogaard28 Herhaling activiteiten Hanny Louisse38 Buitenlandse reis naar Kortrijk Arco Willeboordse39 Jaarvergadering43 Zoekplaatjes44 Boekindruk: Noodsein boven Zeeland O.W. Hoogerhuis45 Frederik de Lutiano (1562-1629) Hugo de Potter47 Woord vooraf Op maandag 22 mei 1758 werd de nieuwe ambachtsheer van Wemeldinge, Jacobus Coom- ans, als opvolger van zijn overleden broer Pieter, plechtig in het dorp ingehaald. De ont vangst vond plaats in de parochie-rechtkamer, die honderd jaar eerder in gebruik was geno men. De inrichting van de rechtkamer in 1658 was een kostbare operatie geweest, terwijl de parochie niet over de hiervoor benodigde financiële middelen beschikte en het hele bedrag moest lenen. Gerard Lepoeter vertelt over aankoop, verbouwing en inrichting van het nieu we onderkomen en de rol die de parochie-rechtkamer speelde in het dorp. In wat inmiddels een serie verhalen is geworden over vliegtuigen die op de Bevelanden zijn neergestort in de Tweede Wereldoorlog, deze keer een bijdrage van Jan Brouwer, afkomstig uit Kapelle. Hij beschrijft de gebeurtenissen in de vroege morgen van 18 januari 1943. Een Duitse Dornier 217 crashte die dag omstreeks 04.00 uur in Kapelle. Geïllustreerd met foto's, ter plekke gemaakt door een Wehrmacht-officier, beschrijft Brouwer de wonderlijke voorval-' len die nacht. Kim Sluijter besteed deze keer aandacht aan Zeeuwse streekdracht en dan vooral de revival van de Zeeuwse knop. We komen die tegenwoordig in allerlei vormen tegen zoals: bakblik ken, kookboeken, fietsbellen, kettingen en chocolaatjes. De crisis die Nederland en Europa op dit moment treft, inspireerde Johan Boogaard tot het schrijven van een artikel over de Commissie voor Oeconomische Spijsuitdeling. In de nasleep van de Napoleontische Oorlogen verkeerde West-Europa in 1815 in een crisis. Er heerste grote werkloosheid en armoede en de armenzorg was volstrekt ontoereikend om in de noden van de minst draagkrachtigen te voorzien. Naar Rotterdams voorbeeld werd daar om in 1816 in Goes een spijskokerij opgericht, waar aan behoeftigen een warme maaltijd werd verschaft. Vanaf 1849 was de spijskokerij gevestigd aan de Kleine Kade, in het gebouw dat nu nog het 'Soepuus' wordt genoemd. Naar aanleiding van een bericht over een brand in Kapelle in 1877, ontstaan door bliksem inslag, beschrijft O.W. Hoogerhuis de werking van de brandweer in die tijd. Verder in deze Spuije aandacht voor een nieuwe merklappententoonstelling, voor de recent aangebrachte verbeteringen in HMDB om de collectie te beschermen en we hebben deze keer weer een paar zoekplaatjes, waarbij de inzender vraagt om hulp bij het vinden van informatie over deze afbeeldingen. We wensen u ook deze keer weer veel leesplezier. De redactie 1 ^-^UWSOlGB^v. ^^2J2£tensch5£S^^

De Spuije | 2013 | | pagina 5