Een nieuwe parochie-rechtkamer voor Wemeldinge, anno 1658 G.J. Lepoeter Al vóór het jaar 1658 had het parochie bestuur van Wemeldinge de beschikking over een parochie-rechtkamer. In de ker- kenrekening over de jaren 1653 t/m 1656, afgehoord op 18 september 1657 lezen we namelijk dat dit plaatsvond in de parochie- rechtkamer te Wemeldinge.1' Over de plaats in het dorp waar deze parochie- rechtkamer zich bevond en verdere bijzon derheden hebben we geen concrete gege vens. Het meest waarschijnlijk lijkt het dat de aloude herberg De Swaene hiervoor in aanmerking komt. Het is gissen waarom het bestuur van de parochie in 1658 koos voor een geheel nieuwe locatie en tevens een grotendeels nieuwe inrichting. Het was een kostbare operatie terwijl de parochie niet over de hiervoor benodigde financiële middelen beschikte en het hele bedrag moest lenen. Blijkbaar toch een dringende noodzaak (zie bijlage 1). Het was Dignus Mejoncq, rendant* van de parochie, die namens de ambachtsheren een overeenkomst aanging met de kleer maker Marinus Marinusse om een gedeelte van diens pand halverwege de Dorpsstraat te kopen, teneinde hier een nieuwe paro chie-rechtkamer te kunnen inrichten. Het zou tot 1970, toen Wemeldinge ophield als zelfstandige gemeente te bestaan, de vestigingsplaats van het burgerlijk bestuur blijven. afiüia Afb. 1. De noordzijde van de Dorpsstraat in oostelijke richting met het parochiehuis op de voorgrond. Kopergravure uit W.A. Bachiene, Beschrijving der Vereenigde Nederlanden, plm. 1785. (Collectie J.C. de Groene.) DORPSTRAAT TÊ WEMELDINGE IN DE 18? EEÜV/ 2

De Spuije | 2013 | | pagina 6