zie woordenlijst aan het eind van het artikel. De overeenkomst met Marinus Mari- nusse Snijder (kleermaker) 22 maart 1658, Dach van Rechte present Schouth ende Schepenen Rijn, Do- minicus ende Dijckwel. Door Marinus Ma- rinusse Snijder werd naer drije sondachse geboden gelevert ende getransporteert aen Dignus Mejoncq ende dat ten behouve ende proffijtte vande Ed. Heeren Ambacht- heeren deser parochije, sijn oppercamer omme den selven te fabriceren tot een pa rochije rechtkamer met het gebruijck van sijn voorvloer, wanneer men recht pleecht ofte vergaderinghe houdt, waer voor sij den vloer moeten verleggen ende continueel onderhouden. De prijs bedroeg 35 Vis., plus een dukaton voor de vrouw van de verkoper. Aan de parochie werd toestem ming verleend om het ter beschikking gestelde gedeelte van het pand te vertim meren naer haren appetijt ende van vooren met een plancierlijst met pannen op sijn Italiaens te voorzien. Verder werd in de koopovereenkomst vast gelegd dat de verkoper zonder voorafgaan de toestemming in de andere vertrekken van het pand geen herberg mocht houden of sterke drank verkopen. Deze clausule gold eveneens voor opvolgende eigenaren.2' Overzicht van de kosten Dignus Mejoncq maakte een gedetailleerd overzicht van de kosten van aankoop, ver bouwing en inrichting van de nieuwe pa- rochie-rechtkamer (zie bijlage 2). Dit docu ment valt niet direct op omdat het verstopt zit tussen de kerkenrekeningen. Strikt genomen hoort het daar niet thuis, maar het is wel begrijpelijk dat het op die plaats is opgeborgen. Omdat het op deze wijze werd gearchiveerd is het bewaard gebleven en het levert ons een schat aan informatie op. Het overzicht bestaat uit 47 posten die niet van een datum zijn voorzien, maar waarschijnlijk in hoofdzaak in chronologi sche volgorde zijn opgenomen.3' Dignus Mejoncq was niet alleen rendant van de parochie, maar ook van de kerk en waarschijnlijk eveneens van de Grote Ar- rf h.. ,-u v - A;v~; VI v V-t''A' A 'x Afb. 2. De vastlegging van de lening ten bedrage van 101.11.8 van de kerk aan de parochie in de kerkenrekening over de jaren 1657 en 1658. (Collectie Gemeentearchief Kapelle, Archief N.-H. Kerk Wemeldinge.) men. Het waren de drie colleges, die in het dorp de dienst uitmaakten: kerkbestuur, armbestuur en parochie. De gezamenlijke rendant was de spin in het web. In hoe verre zou er sprake geweest zijn van belan genverstrengeling? Maar over dat begrip maakte men zich in die tijd geen zorgen. Alvorens de beslissing genomen werd om een nieuwe parochie-rechtkamer in te richten, zal in overleg besloten zijn om van de totale kosten de ene helft door de kerk te laten betalen, de andere helft door de Grote Armen, zoals we dat lezen aan het slot van het kostenoverzicht: Dat verstaan wert 't selve voor uijtgeven den helft inde Arme ende d'ander inde kerckerekeninghe te brengen. De betreffende post in de kerkenrekening over de jaren 1657 en 1658 laat aan duide lijkheid niets te wensen over: Inden eersten comt hier voor Utgeven tgene bij haer Ed. is gearresteert dat uijt de kercke middelen bij Leeninghe aende parochije sal werden verstreckt soodanighe somma van penning hen als sij van noode hebben gehadt, tot verval vanhet opbouwen vande parochije rechtkamer, ende andere noodighe costen, monterende volgens de particuliere reke ning hier voorsz. daer van gedaen dese van £101.11.8. Een lening van de kerk aan de parochie van exact de helft van het totaalbedrag van T-V* i'„r w», Sr <1 ,J l,v-, >-V 3

De Spuije | 2013 | | pagina 7