Afb. 4. Het interieur van de raadzaal - vroeger de parochie-rechtkamer - in 1901. Van de oorspronkelijke inrichting is niets meer te herkennen. Het gemeentebestuur poseert er voor de fotograaf: v.l.n.r. J. Nijssen, C. van Oosten, C. Dominicus, P. Dekker (burgemeester) A. Ruisaard, F. Wabeke, A.C. de Blinde (gemeentesecretaris). (Collectie J.C. de Groene.) Ze worden tegen elkaar gelegd en de naad wordt afgedekt met smalle halfcilindervor- mige bolle pannen. In het kostenoverzicht (bijlage 2, nrs. 7 en 13) is sprake van Leijtse steen pannen, die in Dordrecht werden gekocht. Het waren pannen uit één van de vele steen- en pan- nenbakkerijen langs de Oude Rijn. Dordrecht was voor een uitgebreid gebied de stapel- en handelsplaats bij uitstek voor allerlei bouwmaterialen. In bijlage 2 zien we dat, naast de reeds genoemde posten, terug in de nrs. 5, 6, 8 en 14. Om de mate rialen ter plaatse te keuren begaf Dignus Mejoncq zich naar Dordrecht. Hij liet zich bijstaan door zijn rechterhand op bouw technisch gebied, de timmerman David Gillissen. Gezien de kosten van het verteer zal de reis in de kajuit van het beurtschip zonder twijfel gezellig geweest zijn (bijlage 2, nr. 16). Het vervoer van de in Dordrecht gekochte materialen werd opgedragen aan de Wemeldingse schipper Cornelis Len- artse (bijlage 2, nrs. 9, 10 en 20). Veel belangrijker dan de houten kroonlijst aan de gevel en de dakpannen was voor het aanzien van de parochie-rechtkamer de dakruiter die men bovenop het gebouw aanbracht. Dit vergde aanzienlijke bouw kundige voorzieningen, want iets dergelijk kan niet zomaar losjes op het dak geplaatst worden. Het is dan ook verwonderlijk dat in de koopovereenkomst wel melding werd gemaakt van de kroonlijst en de dakpan nen, maar niet van de dakruiter. De achttiende-eeuwse gravure verschaft ons een duidelijk beeld hoe de dakruiter eruit zag. Een plateau net boven de nok van het dak, met daarop een opengewerkte achtkantige houten opbouw, bekroond met een sierlijke koepel en een spits met een windwijzer. Het waren de schaliedekkers Jacques en Jacob Hogentoorn uit Goes die de dakbedekking en afwerking voor hun

De Spuije | 2013 | | pagina 9