You can help American red cross Met de breipen in de hand, vechtend voor het vaderland Kim Sluijter Handwerken wordt vaak gezien als een hobby welke dames in hun vrije tijd beoe fenen, maar vroeger was dit wel anders. Vrouwen naaiden en breiden zelf kleding stukken voor de familie, door de kleding te verstellen kon die meegroeien met het kind, en sokken stoppen zorgde ook dat deze langer mee gingen. Het werden niet voor niks 'nuttige' handwerken genoemd. Niet alleen voor het gezin waren deze vaar digheden van belang, ook voor het leger tijdens de Eerste Wereldoorlog. Hoewel Nederland neutraal bleef tijdens de Eerste Wereldoorlog, was de oorlog uiteraard te voelen in ons land en werden soldaten opgeroepen om paraat te staan in- Afb. 1. Oproep om te breien. (Foto Ameri kaans Rode Kruis.) dien ons land binnengevallen zou worden. Veel mannen waren dus weg van huis om de grenzen te bewaken en al snel kwamen er burgerinitiatieven om de mannen te helpen. Zo was er een tekort aan sokken voor de soldaten en vanuit Zeist kwam in 1914 de eerste oproep van het dames comité van het Rode Kruis aan alle vrou wen en meisjes in Nederland om sokken te breien voor de manschappen. Het dames comité adviseerde wollen sokken, liefst donkergrijs, hoewel die kleur overigens niet bindend is.u Niet veel later kwam hier nog een aanvulling bij, van een officiersvrouw, dat de sokken geen naad in de hiel of voet mochten bevatten omdat de soldaten veel hinder hiervan ondervonden tijdens grote marsen.2' Er werd massaal gehoor gegeven aan de oproep voor het breien van sokken. In november van 1914, drie maanden na de eerste oproep, waren al 1.500 paar sokken aan de manschappen geschonken. Kort daarna werden ook oproepen voor andere kledingstukken geplaatst. Zo stond in di verse kranten in Nederland en Zeeland een oproep voor het breien van handschoenen voor de soldaten, compleet met patroon en afmetingen van de vingers van de gebreide handschoen. Het was een heel eenvoudig, vlug te breien model,3) en wederom werd verzocht dit in donker gekleurde wol te breien. Handmoffen werden ook gevraagd, maar hier was geen vast patroon voor. De meisjes van de openbare dagschool in Rit- them hebben handschoenen gebreid en het nodige sajet hiervoor hadden ze allen uit eigen middelen aangeschaft A In Heinkens- zand werd een commissie gevormd voor het breien van sokken en handschoenen, en de dames haalden 55,10 op waarmee zij 34 paar sokken konden breien. Door de strenge winter kwamen er ook snel oproepen voor het breien van bivakmutsen. Wederom in een oproep in de krant werd vooral op de emoties van de vrouw gespeeld 29

De Spuije | 2014 | | pagina 33