vember en ging de militaire mars verder richting Goes. Willem zag de inwoners van Krabbendijke op die dag ter kerke gaan. In gedachten speelde hij met de vraag wat de kerkmensen nu wel van al die militaire bedrijvigheid in hun dorp gedacht zullen hebben. Willem: Strijdt niet het militai risme tegen de Ordinantiën Gods en is het niet een vloek op aarde. Ook dacht hij op die dag aan de familie thuis: het was toen net de dag, dat mijn schoonouders 25-jarige echtverenigingsfeest vierden.u) Rond 2 uur kwam de compagnie van Willem in Goes aan. Hij werd voor één nacht ingekwar tierd bij een sigarenverkoper op de Bees tenmarkt. Willem was erg tevreden over het verblijf bij deze mensen: Het was een goed huis. Ik was alleen, want er waren ook drie telegrafisten. Ik ben 's avonds met hen mee geweest naar het station voor draad loze telegrafie,15) De volgende maandagmorgen verlieten de militairen Goes weer. Via 's-Heer Hendriks kinderen ging het naar de Sloedam, Nieuw en Sint Joosland, Arnemuiden daarna naar Middelburg, Willem marcheerde hier voor de tweede keer als militair door de Lange Delft. Vervolgens ging het richting Vlissingen. Bij het militaire vliegkamp in Vlissingen werd de compagnie voor de eerste keer geïnspecteerd door de commandant van Walcheren, de zgn. God van Walcheren. Willem: Deze naam heeft hij niet doorzijn godheid verkregen, maar voor hem ging iedere soldaat het liefst een straatje om als hij in aantocht was.16) Na de inspectie ging Willems compagnie naar de aanlegplaats van de mailboten, die voor de oorlog van Vlissingen naar Engeland voeren. Hij zag hier de Koningin- Regentes aan de kade liggen.17' Deze mail boot is in het laatste oorlogsjaar door een Afb. 7. Het wachthuisje aan de grens bij Putte. Volgens Willem was dit wacht nr. 4. Het wachthuisje bevond zich aan de rechterzijde van de draadafsluiting gezien vanuit de Belgi sche kant. In de draad bevond zich een nauwe doorgang om passanten te kunnen controleren. (Collectie F. Meeus, Kapellen.) 64

De Spuije | 2014 | | pagina 68