die op zijn lijf zaten. Huilend liep hij naar huis. Zijn moeder nam hem aan de hand mee om mijn moeder te confronteren met het resultaat van mijn daad en van haar te eisen mij straf te geven. Mijn moeder zei dat zij zich niet bemoeide met ruzies van haar kinderen. Toch zijn we de hele lagere schooltijd sa men opgetrokken. Kees Geus Kees was een paar dagen jonger dan ik, hij was geboren op 8 september 1937. Zijn va der Merien had samen met zijn broer Lou een schildersbedrijf aan de Dorpsstraat. Hij woonde ook aan de Dorpsstraat tegen over ons sinds wij in 1946 waren verhuisd naar Dorpsstraat B4. Zijn moeder was een De Baar. Hij had een paar oudere broers en een jonger zusje. Heel de lagere schooltijd zijn we samen opgetrokken. Hij kwam bij ons thuis en ik bij hem. Er is me bij gebleven dat er bij hen altijd een kan water op de tafel stond waaruit iedereen regelmatig dronk. We waren aan elkaar gewaagd. We deden veel samen, zeker als het kattenkwaad betrof. Samen fietsen, zwemmen en 's winters schaatsen. Zijn vader en broers waren lid van de dorpsharmonie 'Con Affezzione'. Hij werd jeugdlid en ik heb ook wel een poging gewaagd, maar mijn muzikaliteit was van dien aard dat ik er niets van bakte en snel afhaakte. Hij trad in de voetsporen van zijn vader en broers. Bal In een klein huisje naast het schildersbe drijf van de gebroeders Geus woonde Bal letje. Zijn vrouw had in een klein kamertje een winkeltje met snoepgoed. Dit winkeltje heette 'De Kleine Winst'. Een zoon, die enige jaren ouder was dan ik, zat in de zevende of achtste klas. Hij was zeer lastig en kreeg daarom wel eens een pak slaag van de onderwijzer. Ik herinner mij dat meester Schuerman hem een keer letterlijk de klas uitschopte. Annie Depondt Zij was een dochter van de smid Fernand Depondt. Haar vader zat evenals mijn vader op het kerkkoor als organist en was met hem bevriend. Vandaar dat er wat meer contacten waren met de kinderen De pondt. Er was ook een zoon Jan, die enige jaren jonger was dan ik. Sannie Verbeek Zij was een dochter van Merien Verbeek, die een kruidenierszaak had en een 'taxi' bedrijf. Hij zat ook op het kerkkoor en was met mijn vader bevriend. Wouterse Op de Vreelandsedijk, tegen over de ouder lijke woning van mijn moeder, woonde de familie Wouterse. Een zoon, zijn naam ben ik vergeten maar ik denk dat het Jaap was, zat bij mij in de klas. Zijn broer Andreas, iets ouder dan ik, verkocht vieze praatjes. Ik moest hem daarom mijden van mijn vader en moeder. Paultje Daalman (Dolleman) Hij woonde ook aan de Vreelandsedijk. Hij werd nog al eens geplaagd omdat hij voor een moederskindje doorging. Boonman Er zaten een paar Boonmannen op school die in Nisse op een boerderij woonden. Clays Peter Clays was een zoon van F rans Clays, een boer die in Oudelande woonde. Zijn moeder was van huis uit protestant maar overgegaan naar de katholieke kerk toen zij trouwde met een katholieke man. Om dat de afstand naar de RK kleuterschool te groot was is hij niet op deze school geweest. Hij kwam samen met mij in de eerste klas van de lagere school. Zijn moeder trof mijn moeder altijd bij Verbeek, als zij daar 's zondags na de mis boodschappen deden en ze in de woonkamer van Tine Verbeek met andere klanten koffie dronken. Ik herinner mij dat Peter, ik denk bij gelegenheid van de troonsafstand van Wilhelmina in 1948, een prijs won omdat hij de mooist versierde fiets had. Koeba Léze Aan de Siguitsedijk richting Langeweegje 13

De Spuije | 2014 | | pagina 15