Afb. 3. Mondragon's leger steekt de slikken in 1572 over om Goes te ontzetten van de Geuzen. Let eens op de dijkrestanten die op de afbeelding zijn aangegeven. (Deel van de tekening van P. Lepoivre, Kon. bibliotheek Brussel.) Dirk Dronkers Na de Franse Tijd was Zeeland in een die pe recessie terecht gekomen met een hoge werkloosheid als gevolg. Zeeland verkeerde in een isolement, waarbij grote infrastruc turele werken ontbraken, zoals die elders in het land wel werden uitgevoerd. Het was aannemer Dirk Dronkers (1801- 1881) uit Middelburg, die in 1839 een verzoek aan koning Willem I richtte om een spoorweg aan te mogen leggen van Middelburg naar Venlo, met aansluiting op Pruisen. In deze plannen was een dam opgenomen door het Sloe, een nieuw ha venkanaal voor Middelburg en een dam door het Verdronken Land van Zuid- Beveland. Hierin was een brug voorzien over de vaargeul tussen de Westerschelde en de Oosterschelde. Deze moest behouden worden omdat dit de enige verbinding was tussen Antwerpen en de Rijn. Dit was in het Scheidingstractaat tussen België en Nederland in 1839 overeengekomen. België betaalde jaarlijks 400.000,- voor het on derhoud aan de vaarwegen in Nederland. Op 11 maart 1846 werd voor de aanleg van de spoorweg een concessie afgegeven, waardoor Dronkers de gelegenheid kreeg plannen uit te werken en middelen bijeen te brengen om deze werken te kunnen financieren. Om uit de kosten te komen kreeg Dronkers een erfpacht van 99 jaar op de schorren en slikken bij de dammen door het Sloe en de Oosterschelde. Hiermee zou den deze kunnen worden ingepolderd. De polders Bij grote infrastructurele werken zouden veel arbeiders werk kunnen vinden en de spoorweg zou Zeeland uit zijn isolement kunnen halen. De aan aannemer Dronkers verleende concessie bleek niet uitvoerbaar, zodat de Staat deze introk. De Middelburg se aannemer verkreeg een nieuwe conces sie in 1849. Daarin was opgenomen, dat hij eerst een kanaal door Zuid-Beveland moest graven om de scheepvaart van en naar Antwerpen te waarborgen. Daarna mocht 18

De Spuije | 2014 | | pagina 20