In memoriam Hugo de Potter (1937-2013) Op 11 november 2013 is volkomen onver wachts ons bestuurslid en redactielid Hugo de Potter overleden. Vele jaren lang zat hij in het bestuur van zowel de Vrienden van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland als van de Heemkundige Kring De Beve- landen en tevens was hij lid van de redac tie van de Spuije. Hugo Frans Marie de Potter werd op 20 juni 1937 in Sint Jansteen geboren uit een oude Steense familie. Zijn vader was postkantoorhouder, zijn moeder, waarmee hij een sterke band had, kwam van de Mo lenhoek, juist over de grens. Hij bezocht het Jansenius-Lyceum in Hulst en ging daarna geschiedenis studeren in Rijswijk. Tijdens zijn militaire dienst bij de Lucht macht kreeg hij de gelegenheid zijn talen kennis uit te breiden, onder andere van Spaans en Russisch. Na zijn dienstijd werd hij geschiedenisleraar aan het Sint-Willi- brordcollege in Goes (tegenwoordig Ostrea Lyceum), en dat is hij tot zijn pensionering gebleven. Ook daarna bleef hij, geboren en getogen Vlaming, de Bevelanden trouw. Ook maatschappelijk was hij actief, in de Politieke Partij Radicalen en de Provinciale Bibliotheekcommissie. Vele jaren was hij bestuurslid van onze beide verenigingen en ook lid van de redac tie van de Spuije. Als zodanig was hij bij uitstek de verbin dingsman tussen de beide besturen en ook sterk betrokken bij het Museum. Van de Vrienden was hij ook een tijdlang penning meester. Hugo de Potter was een charmante man, een echte Bourgondische levensgenieter met gevoel voor humor. Hij was enorm be lezen en maakte met enkele trouwe vrien den vele reizen over de hele wereld. Zijn zakenkennis kwam hem hierbij goed van pas. Aan de activiteiten van de beide ver enigingen nam hij actief deel, ook bij optre dens naar buiten. Een bijzondere taak had hij ook in de redactie van de Spuije: hij ver zorgde de boekbesprekingen, en deed dat zorgvuldig en met veel kennis van zaken. Maar tegelijk was hij een eigenheimer. Levenslang vrijgezel hield hij zijn privé- domein voor buitenstaanders gesloten: zijn huis, zijn enorme boekenbezit (dat is afgestaan aan de Zeeuwse Bibliotheek) en de uitvoerige documentatie van zijn reizen. Als zaken hem niet bevielen koos hij voor zichzelf en trok hij zich terug. Toen hij op 11 november door zijn buren levenloos in zijn stoel werd aangetroffen, bleek hij voor zich op de tafel een uitstal ling te hebben gemaakt van zijn meest ge liefde foto's: zijn familie, zijn vrienden, zijn reizen. Zou hij zijn naderend einde toch hebben voorvoeld? We zullen het nooit we ten. Hugo de Potter is op zijn laatste reis alleen vertrokken. Ad Beenhakker voorstellen tot landaanwinst. In: Tijdschrift voor Kon. Nederlands Aardkundige genootschap Amsterdam, reeks 2 -72 (1955). Verhoeven A.G. Aantekeningen over landaanwinning en dijksbouw in Zeeland 1923. In: weekblad De Ingenieur van 15 maart 1924, No. 11. Vierlingh, A. (ca 1575). Tractaet van dijckagie. 's-Graven- hage 1920. Vrijdag Drabbe C.A.J. Von, Wat zagen de ogen van Vrijdag Drabbe, 1954. www.kaartopmaat.wur.nl/hydro/index.html Wilderom, M.H. Tussen Afsluitdammen en Deltadijken; deel 3, Midden Zeeland. Middelburg 1968. 27

De Spuije | 2014 | | pagina 31