1 Zeeland Zet Kant in Beeld Yvonne Krijgsman/Cees van den Bovenkamp Vanaf elf mei is de tentoonstelling met deze titel te zien in Historisch Museum De Bevelanden in Goes, De Schotse Huizen in Veere, het Fruitteeltmuseum in Kapelle en Museum de Meestoof in Sint Annaland. Met elkaar goed voor een inspirerende reis door het mooie Zeeland. Voor de tentoonstelling Zeeland zet Kant in Beeld zorgen de Landelijke Organisa tie Kant Kunst Nederland (LOKK) en de Stichting Cultureel Erfgoed LOKK geza menlijk voor de aanlevering van de kanten. We spreken dit alles door met mevrouw Yvonne Krijgsman, belast met de begelei ding van een en ander. Wie doet wat? De voorzitter van de LOKK is Ineke Kamphorst, zij geeft leiding aan een actief bestuur van negen leden. De LOKK is een vereniging van 3.000 kantliefhebbers, hier onder scharen zich praktisch uitvoerende kantwerkers, kantverzamelaars en leden die de kant in historisch perspectief onder zoeken. Het bestuur organiseert cursussen, lezingen en verzorgt het verenigingsblad 'de Kantbrief', dat viermaal per jaar ver schijnt. De vereniging is te vinden op de website www.lokk.nl De Stichting Cultureel Erfgoed LOKK is gelieerd aan de vereniging. Het bestuur van de Stichting beheert, verzorgt en res taureert de kanten en in het verlengde daarvan organiseert het bestuur van de stichting samen met de vereniging de ten toonstellingen. Het bestuur telt in totaal zes leden, Yvonne Krijgsman is voorzitter van de Stichting. Wat is er te zien in de tentoonstellin gen Een reisje langs de bovengenoemde musea geeft een beeld van kant: de ontwikkeling van de techniek, het economisch belang, de diversiteit en de toepasbaarheid in de mode. Historisch Museum De Bevelanden geeft een aantrekkelijk beeld van de ontwikke ling van de kant door vijf eeuwen heen. In de schutterszaal zijn de regenten op de schilderijen vereeuwigd met grote witte kragen, op één ervan is een kraag te zien met getande lobben. In de vitrine is een originele, zogenoemde Reticellakraag uit rond 1600 opgesteld. Enkele stroken kant uit dezelfde tijd zijn eveneens bewaard gebleven en te bewonderen. Uit de collectie van het museum zijn passende attributen toegevoegd, die ons in de tijd terug plaat sen. Wat is Kant Kant is een transparant, zelfstandig weef sel. We onderscheiden: naaldkant, waarbij met naald en draad met feston- en knoops gatsteken een soort borduurwerk ontstaat en kloskant, waarbij draden op klosjes gewonden over en onder elkaar door gelegd worden. Hierbij wordt gewerkt op een kus sen, waarin op de keerpunten spelden wor den gestoken, die de draden op hun plaats houden. What's in a name Veel kantsoorten zijn naar plaatsen of stre ken genoemd, bij de naaldkanten spreekt men van Argentan, Argentella en Alencon. Bij de kioskanten van: Mechelse, Brus selse, Parijse, Chantilly en Vlaanderse kant. Dat wil niet zeggen dat de kanten dan ook alleen in deze steden gemaakt werden, misschien wel het eerst in de stad waar naar verwezen wordt. In de zestiende en zeventiende eeuw gebruikte men heel andere namen, men sprak van spiegeltralie en fond de cinq trous. Pas in de negen tiende eeuw kwamen de namen van de ste den in de mode. Daar past een heel andere verklaring bij, namelijk: de meeste kanten hebben een motief en een achtergrond, die wordt de grond genoemd. In de grond is 28

De Spuije | 2014 | | pagina 32