mm Afb. 2. Stoplap van Anna Maria van de Spiegel. Collectie HMDB.) liedboek? De drie regels geven in gotisch schrift te lezen: Morgen 147, Sanfft 4, Sie. Wie weet staat daar iets programmatisch, iets wat 'het verhaal' van dit schilderij ooit nog eens gaat vertellen. Stoplap van dochter van Van de Spie gel De tweede aanwinst is een prachtige stoplap uit 1786. Op het linnen (49x49 cm) zijn in zijde tal van stoptechnieken en versieringen uitgevoerd. De stoplap is op enkele slijtplekken na in goede staat en is vooral bijzonder door de maakster ervan. Dat is namelijk Anna Maria van de Spiegel, de toen twaalfjarige dochter van de burgemeester van Goes, Laurens Pieter van de Spiegel, die later raadspensionaris van Zeeland werd. De geborduurde tekst op de lap luidt: Door mijn gedaan Anna Maria van de Spiegel door onderwys van Cornelia van Assendelft. Deze onderwijze res is ook bekend van de merklap uit 1793 van het meisje Suzanne van der Heys, die zich al in de collectie van het museum bevindt. De kleurige stoplap van Anna Maria van de Spiegel is in oktober vorig jaar door het museum gekocht van de Amsterdamse antiquair en merklappenspecialist Martin Ex uit Amsterdam, die het speciaal aan het Goese museum te koop had aangeboden in de hoop dat de prachtige stoplap van zo'n bekende en historische familie weer thuis zal zijn. De aanschaf door het museum werd mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van het familiefonds Hurgronje te Middelburg. De stoplap zal straks een mooie plek krij gen in de expositie 'Handwerken met een knipoog naar kant', die van 10 mei tot 2 november in het museum te zien zal zijn. In de volgende editie van De Spuije gaat de merklapconservator van het museum, Nel van Leijen, uitgebreider in op de bijzonder heden van de stoplap zelf, maar ook op de historische achtergronden van de maakster en haar onderwijzeres. Veldnaam gezocht Van de heer en mevrouw Franse uit Kwa- dendamme kregen wij een vraag over de herkomst van de naam van een perceel in Kwadendamme, aan de Zwaaksedijk nr.l. Zo'n 45 jaar geleden is daar het originele, oude boerderijtje afgebroken en is er een nieuw huisje neergezet. In de familie werd verteld dat het perceel vroeger de naam 'De Doornen Kroon' had. Bij ons is hier verder niets over bekend, maar wellicht zijn er lezers die de naam ook kennen en meer informatie kunnen geven over de herkomst. We horen graag van u. 34

De Spuije | 2014 | | pagina 38