Inhoud Woord vooraf1 Jeugdherinneringen Hubert de Jonge2 De 'Tweede Bathpolder' in de Oosterschelde Bas Chamuleau16 In memoriam Hugo de Potter Ad Beenhakker27 Zeeland Zet Kant in Beeld Yvonne Krijgsman en Cees van den Bovenkamp28 The Beauty of the Orient Painted in Thread, A Lace Journey Yvonne Scheele-Kerkhof. 31 Twee aanwinsten Historisch Museum De Bevelanden Arend van der Wel33 Veldnaam gezocht34 Brood voor behoeftige Yersekenaren G. J. Lepoeter35 In memoriam Piet de Bruijne Piet van der Maas45 Heemkundige markt45 Reacties van lezers45 Boekindruk: Duitse militaire standrechtelijke executies in Zeeland Liesbeth Brama. 46 Woord vooraf In dit voorjaarsnummer van de Spuije brengen we eerst een bezoek aan Kwadendamme. We zien het dorp in de jaren veertig en vijftig door de ogen van Hubert de Jonge, leerling van de lagere school in die tijd. Hij laat ons kennis maken met zijn familie, de (jongensjschool en de katholieke kerk. We lezen onder andere over het werk van zijn vader en ooms, over de onderwijzers, die niet altijd zachtzinnig met hun leerlingen omgingen en over zijn tijd als misdienaar. Een baantje dat er voor zorgde datje regelmatig een paar uur van school weg kon, voor een begrafenis of een trouwmis. Met Bas Chamuleau gaan we een eeuw verder terug in de tijd. In de jaren vijftig van de negentiende eeuw werd begonnen met de aanleg van de Bathpolders. Met Engels, Belgisch en Nederlands kapitaal werden schorren en slikken bedijkt. Een van de belangrijkste men sen bij de uitvoering van dit enorme project was de aannemer Dirk Dronkers. Het zou een werk worden dat vooral veel ellende opleverde. Stakingen, technische moeilijkheden en overstromingen zorgden ervoor dat al snel financiële problemen ontstonden voor de inpolde- raars. In dit nummer van de Spuije helaas ook twee keer een in memoriam. Op 11 november 2013 overleed ons oud-bestuurslid Piet de Bruijne en op diezelfde dag verloren we bestuurs- en redactielid Hugo de Potter. In de redactie zullen we de humor en de rake observaties van Hugo missen. Piet van der Maas en Ad Beenhakker herdenken hen op passende wijze. De plaats van Hugo wordt in de redactie nu ingenomen door een man wiens bijdragen onze lezers al enkele jaren kennen: Cees van den Bovenkamp. Hij zal zich vooral op de berichtge ving vanuit het HMDB blijven richten. Ook in dit nummer treft u daarvan een voorbeeld aan. De jaarvergadering zal dit jaar plaatsvinden op 11 april, in 'Amicitia' in Kloetinge. De uitno diging treft u in deze Spuije aan. Bestuur en redactie De nota van de Heemkundige Kring voor uw bijdrage over 2014 is bijgesloten in dit blad. 1

De Spuije | 2014 | | pagina 3