ABillT IITIHL Heden overleed alhier de Wel Edel geboren Vrouwe DIGNA DOMINICUSgeliefde echtgenootè van den Hoog Edel Gestreng en Heer gepensioneerd Generaal-Majoor KNOLEAmbachtsheer van Yerseke Khoetingen den 10 December 1854. een zeer moeilijke tijd door. Vanaf 1845 stegen de prijzen tengevolge van de plotse ling optredende aardappelziekte, welke de aardappeloogsten grote schade toebracht. Aangezien de aardappel het uitgesproken volksvoedsel vormde was men gedwongen om over te schakelen op andere levensmid delen. De graanprijzen stegen hierdoor in korte tijd fors. Voor de landbouwers was dit niet ongunstig, maar voor de arbeidende bevolking die gedurende de winterperiode ook nog grotendeels werkloos was, was de situatie desastreus. Op meerdere plaatsen was er in de periode na 1845 sprake van sociale onrust. Voor het bestuur van de Grote Armen en de diaconie van de Her vormde Gemeente was het een hele opgave om uit de lopende inkomsten de bedeling van de werkloze arbeiders en de bejaarde inwoners van het dorp op een enigszins aanvaardbaar niveau te houden. De tijd dat Yerseke een welvarend en inter nationaal bekend centrum van de schaal- en schelpdierencultuur zou worden lag nog ver in het verschiet. Pas na 1870 zouden hiervan de eerste contouren zichtbaar wor den. Maar ook daarna zou een deel van de arbeidende bevolking nog regelmatig in armoedige omstandigheden verkeren. Dominicus, een vooraanstaande fami lie in Yerseke Het begin van de relatie van een tak van het uitgebreide geslacht Dominicus met Yerseke dateert uit de zeventiende eeuw. Jacob Janse Dominicus, landbouwer te Wemeldinge, trouwde te Yerseke op 29 ja nuari 1650 met Forretje Sweedijck, dochter van de schout van Yerseke Foort Sweedijck. Dignus, één van de zonen van Jacob, ge doopt te Wemeldinge op 26 december 1663, vertrok naar Yerseke waar hij trouwde met Agatha Sweedijck. Door dit huwelijk gin gen de functies uit het geslacht Sweedijck als het ware automatisch op Dignus Domi nicus en zijn nakomelingen over. Hij werd te Yerseke secretaris en in 1724 werd hij ook als schout vermeld. Evenals Dignus was later ook zijn zoon Cornelis en nog later zijn kleinzoon Dignus te Yerseke secretaris. Dignus Cornelisse Dominicus wordt verder vermeld als Ge zworen van de polder Nieuwlande waar hij een hoeve bezat; idem van de Brede Wate ring Bewesten Yerseke sedert 1767 en als dijkgraaf van de Nieuw Olzende- en Molen polder sedert 1775. Hij was deelhebber in de ambachtsheerlijkheden Yerseke, Schore, Vlake en Eversdijk. Op 17 september 1752 was hij te Goes getrouwd met Suzanna de la Sabel, dochter van Quirijn de la Sabel en Judith van Wijngen.2) Van de zonen van Dignus Cornelisse Do minicus was het Quirinus die als opvolger van zijn vader de belangen in Yerseke behartigde. Hij was er in de tijd van de Franse overheersing ambachtsheer en schout, daarna vanaf 1814 tot enkele maanden voor zijn overlijden op 3 juli 1826 burgemeester. Tevens oefende hij het ambt van notaris uit. Quirinus Dominicus was gehuwd met Jacoba Louwaart (of Lauw- Afb. 2. Overlijdensadvertentie van Digna Dominicus. (Goessche Courant, 14 december 1854.) 36

De Spuije | 2014 | | pagina 40